BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Spławiki

Rodzaje spławików wędkarskich

Spławik wędkarski

Spławik wędkarski to nic innego jak kawałek tworzywa sztucznego czy drewna. To właśnie one sugerują wędkarzowi, czy jakaś ryba połknęła jego przynętę. Wielu wydaje się, że zakup spławika nie jest zadaniem szczególnie skomplikowanym. Jak się okazuje jest zupełnie inaczej. Spławiki dzielą się bowiem ze względu na kształt, kolor czy przeznaczenie do typu łowiska. Cztery podstawowe ich rodzaje to spławiki przelotowe, stałe, żywcowe i wagglery.

Spławiki stałe i przelotowe

Jest to najbardziej ogólny i klasyczny podział spławików. Przelotowe charakteryzują się tym, że są blokowane stoperem gumowym, a żyłka przechodzi w nich przez oczko umieszczone w dolnej części spławika. Zarzucenie zastawu do wody powoduje, że ciężarek z haczykiem opadają na dno, a sam spławik pozostaje na tafli wody. W przypadku spławików stałych gumowe stopery są zbędne. Wszystko dlatego, że jak mówi ich nazwa, są one na stałe przymocowane do żyłki i samodzielnie się nie przesuwają.

Ta podstawowa różnica sprawia, że spławik wędkarski stały lepiej nadaje się do łowienia na wodach płytkich do głębokości dwóch metrów. Na akwenach głębszych lepsze efekty zagwarantuje spławik przelotowy.

Spławiki żywcowe

Z bardzo szeroką ofertą spotkamy się również przy spławikach żywcowych, które pomogą nam złowić szczupaka czy sandacza. Sęk w tym, że również i rodzajów tych spławików jest kilka, a sugerowanie się przy ich wyborze kształtem czy wypornością jest błędem.

Spławiki z przetyczką

Najczęściej wykorzystuje się tu spławiki z przetyczką. Są to styropianowe bombki, którymi łowić należny tylko w płytkich wodach. Ich największą wadą jest podatność na uszkodzenia. Do zalet tych spławików zaliczymy natomiast niską cenę.

Spławiki centralnie przewlekane

Taki spławik wędkarski sprawdzi się nawet na zarośniętych łowiskach. Żyłka przechodzi w nich centralnie przez rurkę będącą jednocześnie anteną.

Spławiki klasycznie przelotowe

Ten rodzaj spławika należy do odpornych na uszkodzenia. Ich najsłabszym punktem jest oczko, które musi być solidnie zamontowane. Pozwalają one nie tylko na regulację przy wykorzystaniu stopera, ale również zamontowanie świetlika. Ten sprawdza się przy połowach nocnych.

Wagglery

Waggler to z kolei spławik wędkarski jednopunktowo mocowany na żyłce. Są to spławiki przeznaczone do „odległościowej” metody łowienia ryb – jednocześnie najtrudniejszej i najbardziej widowiskowej.

Oczywiście każdy doświadczony wędkarz ma zestawy spławików dostosowane do swojej ulubionej metody połowu, typu łowiska czy gatunku ryby. Jak jest z tym u Ciebie?

4 Comments

  1. Ja najbardziej lubię łowić na wagglery 🙂

  2. choroba dna moczanowa objawy dnamoczanowa http://seeknet.pl/ co mozna jesc przy dnie moczanowej dieta na dne moczanowa

  3. Nie mogę się zgodzić ze wszystkim co przedstawia autor, nad wieloma kwestiami warto byłoby się zastanowić jeszcze raz.

  4. Kamil

    Bywa że spławiki leżą w wodzie i mimo dobrego dociążenia nadal źle się zachowują. Może komuś pomoże coś takiego że wtedy trzeba przetrzeć żyłkę zwykłym płynem do naczyń https://infomiasto.eu/co-zrobic-by-splawik-wedkarski-stawal-w-wodzie/ prawdopodobnie może być brudna i dlatego też spławik może leżeć w wodzie i nie stawać. Wiele osób na rybach wyrzuca dobry spławik bo myśli że się uszkodził a to bywa że wina żyłki a w zasadzie brudu na niej. Warto o tym też pamiętać.

Leave a Reply