Polscy wędkarze, nawet ci najbardziej doświadczeni, nie zamykają się na techniki łowienia ryb, które zapoczątkowane zostały przez wędkarzy z innych krajów, na przykład z Wysp Brytyjskich. Jeżeli jesteśmy już przy Anglikach, na pewno nie sposób nie wspomnieć o technice, jaką jest pellet waggler. Co ją charakteryzuje?

Czym jest pellet waggler?

Najprościej rzecz ujmując, pellet waggler jest rodzajem specjalnego spławika. Skonstruowano go tak, że dźwięk, kiedy wpada on do wody, przypomina odgłos wpadającego pelletu. To sposób efektywny zwłaszcza przy łowieniu karpi i innych ryb z rodziny karpiowatych.

Obecnie technika pellet waggler przede wszystkim stosowana jest na łowiskach komercyjnych, chociaż z biegiem czasu z metody zaczęli również korzystać wędkarze szukający rekordowych okazów na ogólnodostępnych łowiskach.

Technika pellet waggler - co to?

Istotną łowienia tą techniką jest stałe donęcanie z procy niewielką ilością pelletu. Najlepszy jest pellet znajdujący się na końcu zestawu. Poza tym ważne jest, aby przynęta wyglądała na opadającą. Najczęściej brania pojawiają się bowiem w fazie opadania pelletu bądź podkręcania zestawu.

Czym jest pellet?

Sam pellet jest oczywiście bardzo dobrze znany wędkarzom i to nie tylko miłośnikom łowienia karpiowatych. Pellet z powodzeniem wykorzystywany jest również w wędkarstwie feederowym, sumowym, method feederze, jak również — co widać po opisywanej metodzie — podczas łowienia na spławik.

Pellet jest więc rodzajem zanęty, która kształtem przypomina różnych rozmiarów walce. Najmniejszy pellet (tzw. zanętowy) ma średnicę 1 mm, podczas kiedy olbrzymi sumowy nawet 30 mm. Poza tym ten rodzaj przynęty można podzielić pod innym kątem, na przykład na twardy i miękki (tzw. jelly pellets), z dziurką lub bez niej, przynętowy i zanętowy. Sklep wędkarski Tamaj oferuje bardzo różny pellet, a więc każdy wędkarz znajdzie tu zanętę optymalną do stosowanej techniki połowu i nęcenia określonych gatunków ryb. Oczywiście to pellet dostępny w różnych rozmiarach, a także kolorach i aromatach.

Jakie wędzisko do techniki pellet waggler?

Łowienie techniką pellet waggler wymaga dobrania właściwego zestawu. Wędzisko nie może być zbyt długie, natomiast musi być mocne i sprężyste, gdyż brania są energiczne. Długość najlepiej dobrać do własnych potrzeb, aczkolwiek średnio wędka musi być długa na około 3 metry. Zestaw uzupełnia kołowrotek, najlepiej muchowy o rozmiarze 3000. Do tego niezbędna jest żyłka, zależna od łowionych ryb. Uniwersalnym wyborem będzie żyłka o grubości 0,16 – 0,18 mm.

Problemu nie powinno być również z budową samego zestawu. Wystarczy nawlec na żyłkę gumowy stoper, po czym łącznik, ewentualnie agrafkę z krętlikiem i raz jeszcze stoper. Później zakłada się krętlik, do którego należy przymocować przypon ze specjalną gumką do mocowania pelletu.

Na czym polega technika pellet waggler?

Ważne, aby wędkarz, który zarzucił tak stworzony zestaw, regularnie donęcał miejsce pelletem. Nie należy jednak przesadzać z jego ilością, ograniczając się wyłącznie do kilku ziarenek. Jeżeli przez dłuższą chwilę brak jest brania, należy — choć delikatnie — podkręcić lub podszarpywać zestaw. Dzięki temu pellet będzie wyglądał na opadający i z pewnością zainteresuje znajdujące się w pobliżu karpie.

Bez wątpienia każdy wędkarz, a szczególnie miłośnik karpi i innych ryb tego gatunku, powinien wypróbować tę technikę. Nie bez powodu jest ona coraz popularniejsza również na polskich łowiskach.