Wiosenne wędkowanie tuż, tuż, a skoro tak, warto pochylić się nad przygotowaniami do wiosennych wypraw na łowiska. Jak przygotować się do wędkowania, na co zwrócić uwagę przy inwentaryzacji swojego sprzętu, ale i w co zaopatrzyć się w sklepach wędkarskich, które — z uwagi na przestój — mają naprawdę atrakcyjne ceny?

Przegląd i inwentaryzacja sprzętu

Jeżeli wędkarz przywołuje już na myśl wiosenne wędkowanie, w pierwszej kolejności powinien przyjrzeć się swoim wędkarskim zestawom. Inwentaryzacja sprzętu wędkarskiego jest niezbędna, aby nie kupić czegoś, co jest aktualnie zbędne wędkarzowi. Zwłaszcza że zimą sprzęt wędkarski — podobnie jak akcesoria — kupić można w zdecydowanie niższej cenie. Dokładnie ukazują to ceny sklepu wędkarskiego Tamaj.

Inwentaryzację najlepiej rozpocząć od sprzętu gabarytowego. Dlatego dokładnie obejrzeć trzeba nie tylko wędziska, ale również podbieraki, krzesła i fotele wędkarskie, namioty i inny sprzęt biwakowy, ale też łodzie czy pontony. Nie jest wykluczone, że sprzęt służył na tyle długo, że należy dokonać jego wymiany, zwłaszcza jeżeli był niewłaściwie konserwowany. Oglądając sprzęt, warto stworzyć osobną listę z potrzebami, oczywiście na podstawie analizy i oględzin.

W kolejnym kroku trzeba przyjrzeć się bliżej mniejszym elementom zestawu. Obejrzenia wymagają kołowrotki, żyłki, plecionki, spławiki, ciężarki, koszyczki zanętowe i inny drobny sprzęt niezbędny do skonfigurowania zestawu. Również w tym przypadku obowiązkiem wędkarza jest sporządzenie osobnej listy zawierającej wszystko to, co będzie mu niezbędne podczas szybko zbliżającego się sezonu.

Wiosenne wędkowanie - o czym pamiętać?

W końcu warto wziąć pod uwagę wyposażenie dodatkowe. W tym miejscu kontroli wymagają na przykład proce czy sondy. Mimo iż przy wędkowaniu po te elementy sięga się rzadziej, skontrolowanie ich stanu jest niezbędne.

Co kupić zimą w sklepie wędkarskim?

Z reguły wiele sprzętu wędkarskiego w trakcie pustych, zimowych miesięcy jest tańsza. Tyczy się to między innymi sprzętu do łowienia z gruntu czy spinningu. Zimą, kiedy łowiska są skute lodem, najpopularniejsze jest bowiem wędkarstwo podlodowe. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że ostatnie zimy w Polsce nie rozpieszczały miłośników tej formy wędkarstwa.

Pomijając już warunki pogodowe, wszyscy wędkarze, których myśli przenika już wiosenne wędkowanie, mogą zaopatrzyć się w wiele atrakcyjnych cenowo elementów niezbędnych na wędkarskiej przygodzie. Przykładem są wędki spinningowe, kołowrotki, przynęty itp. To wszystko dostać można w cenie o kilkadziesiąt procent niższej niż w sezonie. Zimowe promocje w sklepach wędkarskich są bowiem czymś normalnym. Wprawdzie zakupów najlepiej dokonywać przed nowym rokiem, bo później ceny ulegają zmianom, ale i w styczniu, lutym, a nawet na początku marca można liczyć na okazje cenowe, zwłaszcza zaglądając do działów z promocjami (np. Tamaj Promocje). Dużo zaoszczędzić można między innymi na kołowrotkach, choć nie tylko one są przecenione o kilkadziesiąt procent.

Jak przygotować się na wiosenne wędkowanie?

Nie ulega więc wątpliwości, że przygotowanie do wiosennego wędkowania jest ważne. Należy dokładnie obejrzeć swój sprzęt i ocenić jego stan. Mocno wyrobione elementy zestawu trzeba wymienić na nowe.