Wybierając się na ryby późną jesienią, a tym bardziej zimą, należy się właściwie ubrać. O ile wędkarze stawiają na ciepłe, nieprzemakalne spodnie i kurtki chroniące przed mrozem czy wiatrem, nie przywiązują wagi do mniejszych elementów garderoby: czapki, bielizny czy komina.

Zimowa odzież wędkarska: czapka, bielizna i komin

Asortyment zimowej odzieży dla wędkarzy jest ogromny. Zimowa odzież wędkarska dostępna jest także w sklepie Tamaj. Poza spodniami czy kurtką wędkarską, o których większość pamięta i przykłada wagę do ich jakości, zapomina o tym przy mniejszych, ale równie istotnych elementach garderoby wędkarza. Należą do nich:

  • Bielizna termoaktywna wędkarska – podstawą jest założenie na siebie bielizny termoaktywnej. W ten sposób wędkarz nie tylko nie wychłodzi organizmu, ale również nie doprowadzi do jego przegrzania i przepocenia. Wszystko dlatego, że bielizna termoaktywna odprowadza pot na zewnątrz.
  • Czapka zimowa dla wędkarzy – jako że najwięcej ciepła ucieka przez głowę, konieczna jest również czapka. Najlepiej wykonana z wełny lub innego materiału, który dobrze utrzymuje ciepło.
  • Komin na szyję – podczas mroźnej i wietrznej pogody przydaje się również komin na szyję. Zazwyczaj jest on wykonany z lekkiej i oddychającej tkaniny. Zresztą to niezwykle funkcjonalny element garderoby, mogący posłużyć również za szal czy czapkę.
  • Skarpetki termiczne – obowiązkowe są także skarpety termoaktywne. To dobry wybór dla wędkarzy, którzy oddają się swojemu hobby w skrajnych warunkach, przez wiele godzin nie schodząc z łowiska. Optymalnym wyborem będą skarpety zawierające w sobie elasten, poliamid i wełnę marynos. Każdy z materiałów ma swoje zalety: elasten zapewnia dobre przyleganie skarpety do stopy, poliamid gwarantuje izolację termiczną, a wełna marynos doskonale utrzymuje ciepło.

Zimowa odzież wędkarska

Jakie akcesoria warto zabrać na wędkowanie zimą?

Zimowa odzież wędkarska to podstawa, jeżeli wziąć pod uwagę wędkowanie o tej porze roku. Podczas wyprawy na ryby warto też pamiętać o kilku akcesoriach. Przydatne będą m.in.:

  • Termofor – dla niewtajemniczonych wędkarzy wyjaśniamy, że termofor to po prostu worek wypełniony ciepłą wodą, dodatkowo schowany w pokrowcu z materiału. Termofor służy do miejscowego ogrzania organizmu. Wędkarz wsadzi go na przykład pod kurtkę.
  • Termos – tego akcesorium nikomu przedstawiać nie trzeba. Termos to gwarancja ciągle ciepłej i aromatycznej herbaty lub kawy. Poza termosem pod uwagę warto wziąć jeszcze kubki termiczne. W ten sposób wędkarz zawsze będzie mógł sięgnąć po ciepły napój.
  • Śpiwór i namiot – to elementy niezbędne, jeżeli wędkarz lubi dłużej zasiedzieć się na łowisku. Śpiwór musi być ciepły i odprowadzać wodę na zewnątrz. Z kolei namiot wędkarski, zwłaszcza jeżeli jest używany zimą, musi zapewniać dobrą izolację od ziemi, a jednocześnie zabezpieczać przed wtargnięciem do środka niechcianych zwierzaków. Dodatkowo na górę przyda się specjalna narzuta. Najlepiej z teflonową powłoką, dzięki czemu woda nie przedostanie się do środka.

Ciepła zimowa odzież wędkarska

Jeżeli wędkarz ma ze sobą takie akcesoria i jednocześnie ubrał się w zimową odzież wędkarską, hobbyście wędkowania groźne nie będą nawet większe przymrozki.