Wielu wędkarzy, prędzej lub później chce, a przynajmniej rozważa udział w zawodach wędkarskich. Ostatecznie wielu z tego rezygnuje. Wielu po prostu nie wie, jak przygotować się do zawodów wędkarskich?

Wędkarze, którzy mają zamiar wziąć udział w zawodach wędkarskich, często tego nie robią, ponieważ obawiają się sportowej rywalizacji. Inni zwyczajnie nie lubią rywalizacji z wędkarzami i wolą łowić ryby kameralnie i z dala od licznej społeczności wędkarzy. Są też i tacy, którzy nie wiedzą, jak przygotować się do zawodów wędkarskich. O czym pamiętać przed startem w zawodach wędkarskich?

jak przygotować się do zawodów wędkarskich

Regulamin zawodów wędkarskich

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z regulaminem zawodów wędkarskich. W innym wypadku wędkarz może zostać wykluczony z udziału w zawodach. Tymczasem wielu uczestników nie czyta regulaminów. To natomiast obowiązek nie tylko nowych uczestników, ale i starych wyjadaczy, którzy biorą w nich udział po raz któryś z kolei. Jest to tym prostsze, że często nie ma nawet potrzeby ruszania się sprzed komputera, bo regulamin zawodów można sprawdzić przez Internet. Ważne, aby zrobić to jeszcze przed kompletowaniem sprzętu na zawody. W regulaminie znajdują się wszystkie kluczowe kwestie dotyczące udziału w zawodach i sprzętu, z jakiego można korzystać, a w tym:

  • maksymalna długość wędki i dopuszczalne jej elementy
  • maksymalna liczba zamiennych wędek
  • podpórki oraz inny sprzęt pomocniczy, np. podbierak, kosz wędkarski, sygnalizator brań
  • wymiary siatki do przechowywania ryb
  • zasady dotyczące obciążenia zestawu, zanęcania i przynęty
  • zasady dotyczące techniki łowienia

Nieznajomość przepisów może skończyć się tym, że uczestnik zostanie wykluczony z zawodów lub jego wyniki nie będą liczyły się w klasyfikacji.

Jak wybrać wędkę na zawody wędkarskie?

Jak przygotować się do zawodów wędkarskich? Po przeczytaniu regulaminu należy zacząć kompletować sprzęt, zaczynając oczywiście od wędziska. Z reguły organizatorzy nie precyzują, z jakiego rodzaju wędziska można korzystać w zawodach. Ważniejsza jest jego długość, tak samo, jak sposób posługiwania się wędziskiem. Mimo iż zawodnicy na ogół mogą łowić na bata, tyczkę czy bolonkę, mniej doświadczonym poleca się bata, który jest łatwiejszy w obsłudze i poręczny aniżeli dłuższe wędzisko. Oczywiście liczy się też sprawność posługiwania się kijem, gdyż w zawodach ważna jest szybkość. Zakup wędziska na zawody nie ma jednak większego sensu. Lepiej zabrać swoją dotychczasową wędkę, w której posługiwaniu się wędkarz ma spore doświadczenie i jest do niej przyzwyczajony.

Co jeszcze zabrać ze sobą na turniej wędkarski?

Osprzęt powinien być określony przez regulamin konkursu. Jeżeli to zawody wędkarskie, wędzisko na ogół musi mieć kołowrotek. Poza tym wielokrotnie zezwala się na użycie sygnalizatora brań i ciężarków w celu obciążenia zestawu. Ważne natomiast, aby używać bezpiecznej siatki do przechowywania złowionych okazów, która musi mieć wymiary określone w regulaminie. Samych zestawów należy mieć natomiast kilka lub nawet kilkanaście. Oczywiście muszą one być zgodne z regulaminem zawodów.

jak przygotować się do zawodów wędkarskich

Zawody wędkarskie trwają kilka godzin, najczęściej od 3 do nawet 7 godzin. Dlatego każdy wędkarz powinien się również zaopatrzyć w dobre siedzisko. Inne akcesoria niezbędne na zawodach to podbierak, proca do zanęty i podpórka do kija. Jednak i w tym przypadku nie wolno omijać punktów regulaminu. Ten określa bowiem ilość, rodzaj i sposób użycia zanęty. Te mogą być natomiast sklepowe, ale i domowe. Oczywiście zachodzi wówczas ryzyko, że źle przygotowana zanęta odstraszy ryby, co na pewno zakończy marzenia o wygraniu zawodów lub przynajmniej zajęciu w nich dobrego miejsca.