Wobler jest przynętą, po którą wędkarze sięgają bardzo chętnie i często. Nie ma w tym nic szczególnego, ponieważ ten rodzaj przynęty daje dużą szansę na złowienie ryby. Jak prowadzić woblera, aby zwiększyć swoje szanse na skuteczny połów?

Zacząć należy od tego, że wobler to dosyć drogi wabik. Mimo wszystko warto mieć co najmniej kilka woblerów w swoim pudełku co najmniej kilka. Problem w tym, że wobler sam w sobie nie zapewni jeszcze sukcesu. Ważne jest też jego prowadzenie, a wielu wędkarzy popełnia przy tym błąd. Szkoda, ponieważ z woblera można korzystać w niemal każdych warunkach, a przy tym łowić wszystkie ryby. Jak prowadzić woblera, aby robić to poprawnie i nie powielać błędów, których wielu wędkarzy nie potrafi się ustrzec?

jak prowadzić woblera

Jak prowadzić woblera? Naturalnie!

Najczęściej popełnianym błędem jest prowadzenie woblera ruchem jednostajnym. To błąd, ponieważ znacznie lepszy efekt można uzyskać, prowadząc przynętę w sposób, który będzie najbardziej przypominał naturalne poruszanie się rybek w wodzie. Dlatego warto zwrócić uwagę i pilnować, aby podczas prowadzenia woblera:

  • zmienić kierunek skręcania
  • przyspieszyć
  • zwolnić

Co więcej, warto wykorzystać jeden z wędkarskich trików, który polega na poszarpywaniu przynęty szczytówką wędziska.

Jak szybko prowadzić woblera?

Wiele pytań tyczy się również tego, jak szybko prowadzić woblera. Tu wiele zależy od szybkości zwijania żyłki. Poza tym należy kierować się zasadą, że im woda jest cieplejsza, tym trzeba łowić szybciej. Tym bardziej że ryby drapieżne najlepiej reagują na szybko prowadzoną przynętę. Jeżeli woda jest zimniejsza, aktywność ryb spada, a więc i woblera prowadzić należy wolno, a nawet bardzo wolno.

jak prowadzić woblera

Oczywiście pod uwagę trzeba też wziąć optymalną temperaturę żerowania dla poszczególnych ryb, przykładowo:

  • dla pstrągów to przedział temperatur 8-12 stopni Celsjusza
  • dla szczupaków to przedział temperatur 15-18 stopni Celsjusza

W końcu każdy dobry i doświadczony wędkarz potrafi obserwować wodę i zna przyzwyczajenia lokalnych ryb, przez co i optymalne prowadzenie woblera jest prostsze.