Jedni wędkarze wędkują na mocno wysłużonych żyłkach, inni z kolei korzystają z żyłek słabej jakości. Faktem jest, że często kończy się to w ten sam sposób, czyli zerwaniem ryby. Jak wybierać żyłki wędkarskie i jak dbać o ten podstawowy element wędkarskiego rzemiosła?

Jak dobrać żyłkę do metody łowienia?

Jeżeli wziąć pod uwagę zachowanie na wodzie, producenci dzielą żyłki wędkarskie na dwa rodzaje:

 • tonące
 • pływające

Żyłki pływające sprawdzą się między innymi przy metodzie bolońskiej i wówczas, kiedy wędkarz chce podawać przynętę na powierzchni wody. Częściej stosuje się jednak żyłki zanurzające, które sprawdzą się przy łowieniu metodą gruntową i spławikową. Jeżeli okaże się, że zakupiona żyłka tonącą w praktyce jest żyłką pływającą, wystarczy posmarować ją specjalnym preparatem do konserwacji żyłek lub płynem do mycia naczyń.

żyłki wędkarskie

Żyłki różne są też pod kątem zdolności do wydłużania. Jeśli mają one większą rozciągliwość, sprawiają problemy podczas zacinania na dużej odległości. Niwelują jednak techniczne braki, a więc są dobrym wyborem dla początkujących wędkarzy. Żyłki o niskiej rozciągliwości najlepiej stosować przy spinningu.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o tzw. fluocarbonach. Ten rodzaj żyłki jest bardzo odporny na ścieranie i mniej chłonny niż standardowe żyłki. Co więcej, fluocarbony są niemal niewidoczne w wodzie, stanowiąc doskonały materiał na przypon, jeżeli wędkarz za cel wziął sobie szczególnie płochliwe ryby.

Jak wielkie znaczenie ma kolor żyłki?

W ofercie sklepów i hurtowni wędkarskich – również w hurtowni Tamaj – znaleźć można żyłki wędkarskie w bardzo różnych kolorach, np.:

 • turkusowym
 • srebrnym
 • białym
 • niebieskim
 • seledynowym
 • fioletowym
 • zielonym
 • czerwonym
 • różowym itp.

Sam kolor żyłki nie jest szczególnie ważny. Najlepiej jednak dopasować odcień do koloru wody i jej przezroczystości. Szczególnie w metodzie gruntowej i spławikowej, kiedy ważne jest, aby ryby zbyt wcześnie nie dostrzegły linki. I odwrotnie, przy tych metodach lepiej unikać żyłek połyskujących, które mogą – choć wcale nie muszą – odstraszać ryby.

Jaskrawe i połyskujące żyłki wędkarskie stosowane mogą być natomiast przy spinningu, kiedy branie ryby jest sygnalizowane przez zachowanie żyłki. W tym przypadku żyłki dobrze widzialne ułatwiają obserwację łowiska i wędkowanie w trudnych warunkach, kiedy przeszkodą są fale, pływające rośliny czy wiatr.

Jak kupować żyłki wędkarskie?

Przy zakupie żyłki wędkarskiej nie warto kierować się wyłącznie ceną. Wręcz przeciwnie, najtańsze, a przy tym słabej jakości żyłki zachowują kształt szpuli i nie tworzą linii prostej, a wręcz przeciwnie – mają tendencję do skręcania. Często tańsza żyłka ma również inną grubość i wytrzymałość, jeśli porównać ten parametr z tym, co producent prezentuje na opakowaniu. Nie jest powiedziane, że za żyłki wędkarskie trzeba przepłacać, ale kupowanie produktów tanich i niemarkowych nie ma większego sensu.

Jak dbać o żyłki wędkarskie?

Przede wszystkim żyłkę wędkarską należy wymieniać częściej niż co sezon. Przy intensywnym wędkowaniu, zmiana szpuli na nową wskazana jest nawet co dwa tygodnie.

żyłki wędkarskie

Dla zachowania właściwości, żyłki nie należy też przetrzymywać w miejscach narażonych na ekstremalnie niskie lub wysokie temperatury. Straci ona elastyczność i pęknie przy pierwszej nadarzającej się okazji. Dlatego błędem jest przetrzymywanie jej w bagażniku samochodu, ale i na słońcu podczas wędkowania. Żyłka na mikrouszkodzenia narażona jest też wskutek przesuszenia. Temu łatwo jednak zapobiec, bo co jakiś czas wystarczy zanurzyć ją w wodzie. Tak samo warto postąpić tuż przed rozpoczęciem wędkowania.

Z żyłką wędkarską nie trzeba więc obchodzić się jak z przysłowiowym jajkiem, ale i ona ma swoje granice wytrzymałości. Zwłaszcza wówczas, kiedy to produkt słabej jakości. Niezależnie od wyboru, jeszcze przed rozpoczęciem wędkowania, warto przyjrzeć się końcowemu odcinkowi żyłki. Jeżeli są do jego stanu jakieś zastrzeżenia, wystarczy odciąć uszkodzony kawałek.