BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Akcesoria wędkarskie

Pokrowce wędkarskie, czyli jak dbać o swoje wędziska

pokrowce wędkarskie

Wędki są nie tylko stosunkowo drogie, ale również stanowią pewien sentyment każdego wędkarza. Współczesne wędziska są wprawdzie dość wytrzymałe, co nie oznacza, że można je zaniedbywać. Pomocne są pokrowce wędkarskie. Jak wybrać najlepszy pokrowiec na wędkę?

Mimo iż wędki są coraz trwalsze, to nie są niezniszczalne. Poobijać się mogą nawet podczas przechowywania w garażu, a tym bardziej w czasie transportu. Wędziska są wrażliwe na uderzenia, wgniecenia czy głębokie rysy. Całe szczęście, że są pokrowce wędkarskie, dzięki którym można zapobiec trwałemu uszkodzeniu wędki. Ile trzeba zapłacić za pokrowiec na wędkę i jak wybrać właściwy model?

Pokrowce wędkarskie skrojone na miarę

Rynek pokrowców wędkarskich jest obecnie bardzo szeroki. Popularne są między innymi pokrowce wędkarskie dwukomorowe, które składają się z dwóch oddzielnych komór na każdą wędkę. To ważne, bo dzięki temu kolejne wędki się o siebie nie ocierają. Właśnie 2- i 3-komorowe pokrowce są najpopularniejsze, a 1- i 4-komorowe należą do rzadkości. Na większe pokrowce wędkarskie warto zdecydować się również wtedy, kiedy wędkarz obecnie ma tylko jedną wędkę. Będzie jak znalazł, kiedy powiększy on swój ekwipunek. Dodać jeszcze należy, że przy posiadaniu kilku wędzisk pokrowiec długością powinien być dopasowany do najdłuższego kija.

Same pokrowce występują w kilku rozmiarach: 120, 130, 140, 150, 160, 175 cm. Dzięki temu każdy z łatwością znajdzie pokrowiec na wędkę optymalny dla wielkości swojego sprzętu.

Na co zwrócić uwagę wybierając pokrowiec wędkarski?

Kierowanie się tylko ceną nie jest dobrym rozwiązaniem. Pokrowce wędkarskie nie powinny być droższe niż same wędki, ale zakupy po kosztach również nie będą właściwe.

pokrowce wędkarskie

Ważny jest materiał pokrowca i jakość wykonania. Materiał na pokrowce wędkarskie powinien być gruby i wodoodporny, a wewnątrz jest wyściółka z gąbki lub pianki amortyzująca sprzęt. Komory mogą być również wzmacniane, np. usztywniane drutem. Zwiększa to tylko bezpieczeństwo znajdującego się wewnątrz wędziska.

Przydają się również dodatkowe zapięcia, a w tym rzepy zapobiegające przemieszczeniu się wędziska wewnątrz. Same zamki powinny natomiast przesuwać się płynnie. Ważne, aby nie były zbyt luźne, bo z czasem zaczną się rozchodzić.

Dobre pokrowce wędkarskie powinny mieć również dodatkowe kieszenie. W nich wędkarz będzie mógł umieścić przynęty, szpule żyłek, spławiki i inne akcesoria wykorzystywane na łowisku.

Sam kształt jest natomiast oczywisty. Niekiedy jednak pokrowce na wędki są w odpowiednich miejscach wybrzuszone. W nich transportować można wędziska z kołowrotkiem. Kluczowy jest też komfortowy transport. Pokrowce mogą mieć szelki, co pozwala transportować je na plecach. Z kolei uszy umożliwiają trzymanie ich w ręce. Dobrze, kiedy mają one grubsze paski wyściełane gąbką. Pomaga to zwłaszcza przy dłuższym targaniu pokrowca. Dla transportu i przechowywania w pozycji stojącej przydaje się też podgumowana warstwa przy podstawie.

pokrowce wędkarskie

Ile kosztują pokrowce wędkarskie?

Pokrowiec wędkarski nie musi być drogi. Najtańsze pokrowce na wędki kosztują poniżej 50 zł. Te lepsze będą już o 20-30 zł droższe, ale za to są wykonane z nieprzemakalnego materiału i mają dodatkowe kieszenie. Najlepsze i profesjonalne pokrowce kosztują nawet blisko 900 zł, ale nie ma powodu, aby wydawać tyle na futerał na wędki. Różne pokrowce na wędziska w swoim asortymencie ma również sklep Tamaj.pl. W hurtowni dostępne są pokrowce jedno-, dwu- i trzykomorowe.

2 Comments

  1. Wow, super clanok, prajem vela stastia 🙂

  2. Spoko wpis, o wędki karpiowe trzeba dbać i jeśli na nich nie oszczędzamy to na pokrowcach też nie powinniśmy!

Leave a Reply