Łowienie amurów i karpi nie może się udać bez skutecznego nęcenia. Najefektywniejsze jest nęcenie punktowe, a więc podanie zanęty bezpośrednio w okolicy zestawu łowiącego. Wykorzystać do tego można specjalne siateczki, worki czy pianki. Czym są tzw. materiały PVA w wędkarstwie?

Materiały PVA, czyli co?

Jeżeli materiały PVA w wędkarstwie byłoby trzeba zdefiniować w najprostszy sposób, należałoby zauważyć, że to nic innego, jak produkty rozpuszczalne w wodzie, które pozwalają na nęcenie punktowe. Wśród nich wyróżnia się m.in.:

  • siateczki
  • woreczki
  • nitki
  • taśmy
  • pianki

materiały PVA w wędkarstwie

Materiały PVA w wędkarstwie – jak ich używać?

W nęceniu najczęściej wykorzystuje się worki i siatki. W sprzedaży jest ogromna ilość i różnorodność takich materiałów. Wiele z nich ma również nasza hurtownia wędkarska, która oferuje materiały PVA różne pod względem rozmiaru worka, kształtu, smaku, zapachu czy grubości materiału. Mogą one bowiem szybciej lub wolniej rozpuszczać się w wodzie.

Worki PVA to materiały gotowe do użycia. Wystarczy napełnić je stick mixem i zawiązać taśmą lub nicią, a nawet nawilżyć czy skleić. Co istotne z punktu widzenia nęcenia, wlać można do nich wzbogacający mieszankę liquid.

Siateczki z reguły sprzedawane są wraz z tubą i specjalnym ubijakiem. Jeden z końców siatki należy zawiązać, po czym układać w niej zanętę, delikatnie ją ubijając. Po napełnieniu siateczki wystarczy zawiązać drugi jej koniec i wykorzystać przy nęceniu. Tak stworzona kiełbaska zanętowa może być założona na przypon lub haczyk (przy wykorzystaniu igły).

Nitki i taśmy to akurat materiały PVA w wędkarstwie, które mają szerokie zastosowanie. Między innymi służą do zamknięcia woreczków. Poza tym igłą nadziać można na nie kulki czy pellet. Po rozpuszczeniu znajdą się one w okolicy przynęty.

Pozostają jeszcze pianki. Ich rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie haka podczas wpadania do wody przed podwodnymi zaczepami. Dzięki piankom zastaw właściwie układa się na dnie jeziora.

materiały PVA w wędkarstwie

Jak wykonać stick mix?

Sklep wędkarski Tamaj.pl w sprzedaży ma gotowe zanęty. Wędkarz, który ma odrobinę wolnego czasu i niezbędne składniki może je jednak wykonać samodzielnie. Wystarczy zebrać drobny pellet, garść ugotowanych konopi, pokruszone orzechy tygrysie oraz rozdrobnione kulki proteinowe. Do zagęszczenia potrzebny będzie też liquid.

Wszystkie składniki należy wrzucić do pojemnika i wymieszać na sucho, po czym dodać liquid i odstawić na kilka minut, co pozwoli mieszance się połączyć. Później pozostaje już tylko napełnić stick mixem materiały PVA i wyruszyć na łowisko.

Nie ulega więc wątpliwości, że warto stosować materiały PVA w wędkarstwie. Zwłaszcza przy nęceniu punktowym amurów i karpi.