Parasol wędkarski to dobre akcesorium, o którym powinien pomyśleć wędkarz. Zwłaszcza obecnie, kiedy temperatury są wysokie, a pogoda w mgnieniu oka ze słonecznej może przeistoczyć się ulewny deszcz. Jak znaleźć optymalny dla siebie parasol wędkarski?

Rodzaje parasoli wędkarskich

Wybór parasola musi być podyktowany warunkami, w jakich będzie on użytkowany. Jeżeli parasol ma chronić wędkarza jedynie przed słońcem, wystarczający będzie lekki i tańszy model. Przy ochronie przed wiatrem i deszczem musi to być parasol znacznie solidniejszy, co jednocześnie oznacza jego wyższą cenę. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje parasoli – z osłoną i bez niej.

parasol wędkarski z osłoną – ten typ parasola przypomina namiot. W zależności od wielkości może on być jednoosobowy lub mieścić pod sobą dwa krzesła. Parasole z osłoną różne są też pod kątem zabudowy: jedne mają czaszę i boczne oraz tylną ściankę, inne z kolei dodatkowo przednią ściankę z okienkiem, przez które wędkarz może wystawić wędzisko lub tylko obserwować łowisko. Do tej grupy zaliczają się parasole z gumy, których czasza jest wykonana z PCV.

parasol wędkarski

parasol wędkarski z izotermy – ten rodzaj parasola wędkarskiego jest wykonany z materiału. To ważne, ponieważ eliminuje to problem nagrzewania się parasola. Występuje on w wersji z bocznymi ściankami.

parasol wędkarski bez osłony – najprostsze w budowie parasole, które składają się z podłużnej rączki i wsporników nadających kształt czaszy. Przy wyborze parasola bez osłony najlepiej zainwestować w modele z teleskopowymi rączkami i łamanymi rozpornikami. Są one trwalsze, a przy tym wygodniejsze w transporcie i łatwiejsze w montażu.

Jakie są wymiary parasoli wędkarskich?

Czasze parasoli mogą być różne, tj.:

  • 1,9 m
  • 2,0 m
  • 2,2 m
  • 2,4 m
  • 2,5 m

Jeżeli wędkarz z reguły sam jeździ na ryby, wystarczający będzie parasol o szerokości czaszy 1,9 lub 2,0 m. Przy łowieniu we dwójkę, aby znalazło się pod nim miejsce dla dwóch krzeseł, zainwestować trzeba w parasol większy, najlepiej o średnicy 2,5 m. Ponadto parasole wędkarskie powinny być dostosowane do wzrostu. To jednak mniejszy problem, gdyż większość modeli ma regulowaną wysokość.

parasol wędkarski

Na co zwrócić uwagę wybierając parasol wędkarski?

Szukając sobie parasola wędkarskiego, warto uważnie rozejrzeć się na rynku. Dobrze, kiedy parasol ma regulowaną czaszę. Możliwość regulacji kąta będzie bezcenna, aby ochronić się przed padaniem promieni słonecznych lub opadów deszczu. Oczywiście najlepsze są wersje z pełną zabudową i z okienkiem pozwalającym obserwować łowisko.

Dobre parasole dla wędkarzy z jednej strony są solidne, z drugiej nie sprawiają problemów w transporcie i użytkowaniu. Jedne mogą rozkładać się automatycznie po naciśnięciu specjalnego guzika, inne rozkłada się ręcznie. Natomiast każdy parasol wędkarski musi mieć w zestawie nieprzemakalną torbę, co pozwala na jego transport bez ubrudzenia czy zamoczenia wnętrza auta.

parasol wędkarski

W sklepie Tamaj.pl oferujemy różne parasole wędkarskie. Najtańsze i najprostsze konstrukcje kosztują w okolicach 100 zł. Prawdziwi pasjonaci parasol wędkarski z pełną osłoną znajdą za nieco ponad 300 zł. Wszystkie parasole z oferty dostępne są pod tym linkiem. Jednocześnie wędkarzom poszukującym wygodnego fotela, polecamy artykuł pt. Jak wybrać fotel wędkarski? Znajdą tam oni całe clou dotyczące wyboru siedziska dla wędkarza.