Wielu wędkarzy zastanawia się, jak skutecznie nęcić ryby wiosną. Trzeba mieć na uwadze, że zwłaszcza łowienie karpi wiosną ma swój klimat i urok. Jako że miłośników łowienia karpiowatych nie brakuje, warto zastanowić się, jak nęcić karpie o tej porze roku. Jak przygotować skuteczną zanętę i jakimi zasadami się kierować?

Na co łowić i jak nęcić karpie wiosną?

Nie brakuje wędkarzy, którzy czekają do wiosny tylko po to, aby w słoneczną i piękną pogodę wybrać się na ryby. Każdy ma swój własny sposób nęcenia, a nawet swoje ulubione zbiorniki. Faktem jest natomiast, że duża część wędkarzy o tej porze roku stawia na niewielkie i dość płytkie łowiska. Wszystko dlatego, że woda nagrzewa się w nich szybciej, a dzięki temu również i karpie są tam aktywniejsze. W zamian rosną też szanse na ich złowienie. Jak skutecznie nęcić ryby wiosną, aby zwiększyć swoje szanse na złowienie karpi?

jak skutecznie nęcić ryby wiosną
Najbardziej skutecznym sposobem wabienia ryb o tej porze roku jest nęcenie punktowe. Pomagają w tym materiały PVA, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Dzięki nim wędkarz jest w stanie podać małą ilość zanęty w precyzyjny sposób i w konkretnym miejscu, w którym szuka większego okazu. Co kluczowe, ryby o tej porze roku są dość chimeryczne, a w związku z tym pokarm pobierają w niewielkich ilościach. Łowiska nie należy bowiem przekarmiać. Dlatego przy nęceniu ryb, w tym przypadku również karpi, sprawdzi się nawet niewielki woreczek PVA, w którym umieścić należy odrobinę stick mixu.

Jak wykonać zanętę stick mix?

Wiedząc, jak skutecznie nęcić ryby wiosną, odnieść się należy do sposobu przygotowania stick mixu. Nie ulega wątpliwości, że na rynku jest mnóstwo gotowych tego typu mieszanek. Jak najbardziej można pójść na łatwiznę i z nich skorzystać. Co bardziej oszczędni i mający nieco więcej wolnego czasu taki stick mix mogą również przygotować osobiście. Nie jest to szczególnie trudne, a jedyne co będzie do tego potrzebne to:

  • 3 mm pelletu
  • odrobina pokruszonych kulek
  • niewielka ilość ugotowanych konopi
  • liquid

Mając przygotowane składniki, pozostaje wrzucić je do jednego pojemnika i dokładnie wymieszać. Na końcu dodaje się liquid i odkłada na kilka minut, co pozwoli je ze sobą dokładnie połączyć. Po paru minutach taka zanęta jest już gotowa do użycia i można wyruszać z nią na łowisko.

Co kluczowe, a o czym wielu wędkarzy zapomina, łowienie wczesną wiosną musi być delikatne. Dlatego, jak już zostało wspomniane, o tej porze roku można zrezygnować z obfitego nęcenia. Na późniejszą część sezonu odłożyć można również większe przynęty. Co w zamian? Wystarczą niewielkie, bo zaledwie kilkumilimetrowe kulki. Ważne natomiast, aby były one w dobrze widocznych kolorach. Na tej płaszczyźnie możliwości akurat nie brakuje. W sklepie Tamaj.pl wędkarze znajdą je w barwie białej, pomarańczowej, różowej czy żółtej. Poza tym zawsze postawić można na skuteczne białe robaki, ale i ziarenka konserwowej kukurydzy. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że dla karpiowatych to prawdziwy przysmak, którym nie powinny gardzić.

jak skutecznie nęcić ryby wiosną
Skoro wiecie już, jak skutecznie nęcić ryby wiosną, pozostaje nam życzyć Wam skutecznych i efektywnych połowów. Pamiętajcie, że wszystko, co jest potrzebne do skutecznego łowienia karpi, znajdziecie TUTAJ.