Zastanawia Was, czym jest wędkarstwo muchowe? Nie jest ono szczególnie popularne i wielu, zwłaszcza początkujących wędkarzy, nie ma o nim wystarczająco dużej wiedzy. Z czego składa się wędzisko wędkarza, który korzysta z tej metody oraz jakich much wędkarskich używać? Wszystko w poniższym artykule.

Wędkarstwo muchowe, czyli muszkarstwo

Czym jest wędkarstwo muchowe? To tak zwane muszkarstwo. Jest to jeden z wielu sposobów łowienia ryb i niezwykle aktywna forma wędkarstwa. Nie jest ona jeszcze tak popularna, jak najpopularniejsze metody wędkarstwa, ale co cieszy, wędkarstwo muchowe szybko zyskuje na popularności. Warto w tym miejscu również podkreślić, że to metoda elitarna. Wszystko dlatego, że jest to ideologia złap i wypuść, a więc jej ideą jest wypuszczanie złowionych ryb z powrotem do akwenu. Same złowione okazy łowi się również tak, aby im nie zaszkodzić. W tym celu wykorzystuje się między innymi haczyki bezzadziorowe.

Wędzisko w wędkarstwie muchowym

Chcąc zrozumieć, czym jest wędkarstwo muchowe, odnieść się również trzeba do wykorzystywanego w nim wędziska. Wędka jest bowiem zupełnie inna niż w pozostałych metodach. Przede wszystkim jest ona lekka, a jej rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka. Długość wędki mieści się najczęściej w granicach od 2,2 do 3,0 m. Charakterystyczne są tu również same kołowrotki. Mają one ruchome szpule, na które nawija się specjalną linkę. Ta może być pływająca, ale też tonąca lub pośrednia.

czym jest wędkarstwo muchowe
O czym wielu wędkarzy nie wie, ważny przy wędkarstwie muchowym jest również sam ubiór wędkarza. Podczas połowu ma on na sobie kamizelkę, spodniobuty czy kapelusz. Pomocne mogą okazać się również okulary polaryzacyjne, które umożliwiają obserwację wody. Wiele kluczowych informacji przy wyborze odpowiednich okularów zawiera w sobie artykuł pt. Okulary dla wędkarza.

Jak wyglądają przynęty muchowe?

Przy wędkarstwie muchowym niezwykle istotną rolę odgrywają przynęty. Jak nie trudno się domyślić, bo wskazuje na to nazwa metody, wykorzystuje ona muchy. Oczywiście nie tyle żywe muszki, ile sztuczne muchy, które imitują wodne owady na różnych etapach rozwoju – od larwy do dorosłego osobnika. Każdy z rodzajów przynęty wymaga odpowiedniego podejścia od wędkarza. Inaczej łowi się bowiem na mokrą muchę aniżeli suchą, streamera czy nimfę.

Jakie ryby łowi się metodą muchową?

Wiedząc, czym jest wędkarstwo muchowe, na koniec odnieść się jeszcze trzeba do ryb, które można złowić, korzystając z tej metody. Otóż muszkarstwo pozwala na łowienie między innymi pstrągów i lipieni, ale to nie wszystko. Na sztuczne muszki złowić można też łososie, trocie, a tak naprawdę każdą rybę. Nie tylko drapieżną, ale i spokojnego żeru.

czym jest wędkarstwo muchowe
Co jednak najważniejsze, wędkarstwo muchowe to etyczna metoda połowu ryb. Przede wszystkim daje ona wędkarzowi mnóstwo radości. Wędkarz wykorzystujący tę metodę połowu ryb jest prawdziwym pasjonatem.