Jedni odchodzą od klasycznego wędkarstwa, inni natomiast nie mogą sobie wyobrazić bez niego życia. Jedno jest jednak pewne – wędkarstwo spławikowe i gruntowe nie traci na popularności. Co przemawia za takim sposobem wędkowania?

Komu służą metody spławikowe i gruntowe?

Nie brakuje wędkarzy, którzy stwierdzą, że w klasycznym wędkarstwie zawiera się całe piękno tego hobby. Dla nich wędkarstwo spławikowe i gruntowe jest wystarczające do tego, aby cieszyć się piękną chwilą nad łowiskiem, co nie oznacza, że te metody są dla wszystkich wędkarzy.

Tak samo nieprawdą jest, że służą one tylko do połowu ryb spokojnego żeru. Sprawdzą się także przy polowaniu na drapieżniki. Żywiec pod spławikiem pomaga zwabić i złapać szczupaka, z kolei martwa ryba na zestawie gruntowym to sposób na sandacza. Obecnie chyba tylko spinning sprawia, że duża część wędkarzy odchodzi od klasyki wędkarstwa. Nie można jednak powiedzieć, że wędkarstwo spławikowe i gruntowe jest mniej efektywne od nowszych metod łowienia. Jak dotąd nikt tego nie udowodnił i w najbliższej przyszłości się na to nie zapowiada.

Wędkarstwo spławikowe i gruntowe – sprzęt

Skoro wędkarstwo spławikowe i gruntowe nie traci na popularności, odnieść się należy do stosowanego w tych metodach sprzętu. Czym charakteryzują się tu wędki, kołowrotki, żyłki, spławiki i koszyczki?

Wędka

Wędka do wędkarstwa spławikowego ma niewielki ciężar wyrzutowy i często sporą długość. Pozwala to lepiej i jak najdalej zarzucać takim zestawem. Z kolei gruntówki to klasyczne wędki o większym ciężarze wyrzutu. Feederowe modele mają dodatkowo możliwość zamocowania drgającej szczytówki.

Kołowrotek

Jak wygląda tu kołowrotek? Akurat nie musi on tu być charakterystyczny. Sprawdzi się niemal każdy model, choć przy metodach gruntowych warto postawić na lepszy i solidniejszy kołowrotek, np. Affinity LC.

wędkarstwo spławikowe i gruntowe

Żyłka

Przy wędkarskie spławikowym trzeba stosować bardziej miękką żyłkę aniżeli przy metodach gruntowych. Jednocześnie musi ona być przezroczysta lub jasna, podczas kiedy przy wędkarstwie gruntowym postawić można na żyłkę w kolorach maskujących ją na dnie. Istotna różnica jest też w ich średnicach. Jako że wędkarstwo gruntowe to używanie cięższych zestawów to stosowane tutaj żyłki muszą mieć większą średnicę.

Spławik

Dla niedoświadczonych wędkarzy spławik to tylko wskaźnik brań. Jednak co bardziej doświadczeni wędkarze przez jego zachowanie określą nawet, co ryba robi z przynętą. Dodatkowo z jego pomocą łatwiej obserwować, gdzie znajduje się zestaw, co ułatwia jego prowadzenie, jak i zawieszenie przynęty – w toni lub nad dnem. Samych spławików jest tak wiele, że znalezienie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu. Dużo zależy od stosowanej metody łowienia.

Koszyczek

Koszyczek to znakomite urządzenie, które przydaje się do nęcenia obszaru przy przynęcie, co zwabia ryby. Same koszyczki są różne: z siatki (napełniane zanętą spożywczą), zamknięte (nęcenie robakami), jak i koszyczki do nęcenia pelletem lub zanętą w płytkich łowiskach.

Akcesoria dodatkowe

Wędkarstwo gruntowe, a przede wszystkim spławikowe to również całe mnóstwo dodatkowych akcesoriów. Nie sposób wymienić ich wszystkich, ale warto wspomnieć o tych najważniejszych. Wśród nich są podbieraki, podpórki, wypychacze czy proce wędkarskie. O nęceniu z wykorzystaniem procy mówi artykuł pt. Podawanie przynęty z procy.

wędkarstwo spławikowe i gruntowe

Wędkarstwo – spławikowe i gruntowe – w żadnym wypadku nie są więc archaicznymi metodami łowienia. Wykorzystanie stosowanych tutaj metod pozwala na skuteczne polowanie na ryby spokojnego żeru, ale i drapieżniki. Zwłaszcza z wykorzystaniem najlepszego sprzętu do wędkarstwa gruntowego i spławikowego.