Nie ulega wątpliwości, że silnik elektryczny jest doskonałą alternatywą dla motoru spalinowego, który jest głośny, a przy tym również szkodliwy dla środowiska. Jaki silnik elektryczny do łódki wybrać?

Silnik elektryczny – cicha i wydajna praca

Wielu wędkarzy ceni sobie silniki elektryczne, które są znacznie lepszym wyborem od motorów spalinowych. Taki silnik jest o wiele cichszy, co w przypadku wędkarza ma niebagatelne znaczenie. To nie koniec zalet takich konstrukcji, gdyż są to silniki wydajne, a co ważne, również wytrzymałe i tanie w eksploatacji.

Wprawdzie jeszcze kilka lat temu takie silniki elektryczne ustępowały motorom spalinowym pod względem mocy, ale i na tej płaszczyźnie jest coraz lepiej, a wędkarze mają wiele możliwości. Kolejnym plusem jest fakt, że silniki elektryczne nie wymagają używania oleju i paliwa. Potrzebna jest tylko bateria. Niestety, jest ona dość ciężka, ale za to przyjazna środowisku. Nowoczesne tego typu akumulatory mają na przykład wymienne wkłady i doskonale współpracują z technologią solarną. Nie trzeba więc martwić się o ich ładowanie.

Silniki elektryczne do łodzi wędkarskich

Jaki silnik elektryczny do łódki wybrać? Na rynku jest kilku producentów silników elektrycznych. Są to m.in. Minn Kota czy Jaxon. Oczywiście, są też marki znacznie mniej znane, które oferują tańsze silniki elektryczne. Są one jednak nie zawsze tak samo niezawodne i wydajne. Oto przykładowe silniki elektryczne, które sprawdzą się w pontonach i małych łódkach wędkarskich.

  • Minn Kota Endura C2 – to wytrzymały i niezawodny silnik elektryczny, który ma wbudowany miernik naładowania akumulatora. To nie jego koniec zalet, ponieważ motor ten ma również kompozytowe ramię trzy razy mocniejsze niż stalowe, które nie pęka przy uderzeniu o podwodną przeszkodę oraz jest odporne na korozję. Silnik ma 5 prędkości do przodu oraz 3 prędkości do tyłu, a jego napięcie to 12V.

jaki silnik elektryczny do łódki

  • Minn Kota Endura Max – to silnik, który jest idealny dla każdego wędkarza lubiącego na wodzie spędzać długie godziny. Skuteczność elektronicznego Maximizera gwarantuje pięciokrotnie dłuższą pracę na jednym akumulatorze. Również ten silnik ma kompozytowe ramię. Jego wygodne sterowanie zapewnia z kolei teleskopowy rumpel. W zależności od modelu gwarantuje on uciąg 40-55 lbs.

jaki silnik elektryczny do łódki

  • Jaxon XT – ten model silnika elektrycznego Jaxon przeznaczony jest do napędzania lekkich łodzi, pontonów, jak i innych niewielkich jednostek pływających. To doskonały wybór dla wędkarzy, którzy często zmieniają łowisko. W konkurencyjnej cenie wędkarze otrzymują naprawdę dobry i niezawodny silnik, który jest zasilany prądem stałym o napięciu 12V pobieranym z akumulatora. Silnik ma również sygnalizator stanu naładowania akumulatora, a system oszczędnego poboru energii pozwala na jego dłuższą pracę.

jaki silnik elektryczny do łódki

Jeżeli ktoś miał dotychczas problem z tym, jaki silnik elektryczny do łódki wybrać, każdy z trzech powyższych motorów jest bardzo dobrym wyborem. To silniki markowe i niezawodne, które doskonale napędzą ponton lub mniejszą łódkę. Z kolei wszystkich tych, którzy nie mają pontonu, a chcą go nabyć, odsyłamy do artykułu pt. Jak wybrać ponton na ryby?„.