Nie wszyscy wędkarze oddają się swojej pasji, wędkując z brzegu. Trzeba mieć na uwadze, że duże okazy złowić można też na samym akwenie. Do takiego wędkowania potrzebna jest natomiast łódź lub przynajmniej ponton. Jako że z poziomu takiego pływaka trudno określić ukształtowanie dna, przydają się specjalistyczne narzędzia do jego sondowania. Najpopularniejszym jest echosonda, którą nie każdy umie się jednak posługiwać. Jak czytać echosondę?

Jak działa echosonda?

Echosonda to urządzenie, dzięki któremu można odczytać m.in. głębokość akwenu. Z jej wykorzystaniem łatwiej odnaleźć też zatopione karczowiska, blaty sandaczowe czy ławice ryb. Nie ulega wiec wątpliwości, że korzystanie z echosondy pozwala zwiększyć skuteczność wypraw wędkarskich. Jak czytać echosondę?

W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się działaniu takiego urządzenia. Otóż echosonda wysyła w kierunku dna wiązkę mającą kształt stożka. Jako że wiązka napotykająca przeszkodę odbija sygnał, wraca on do przetwornika. W ten sposób łatwo odczytać głębokość i znaleźć ryby znajdujące się pod taflą wody.

jak czytać echosondę

Kąt sygnału wysyłanego przez przetwornik to około 60 st., ale rynek jest bogaty w echosondy i nabyć można urządzenia o kącie sygnału nawet 20 st. Zawsze ważna jest tutaj głębokość danego łowiska. Otóż łowiąc na głębokości 10 m, zbierane dane dotyczą okręgu o średnicy blisko 9 metrów. Jednak gdy głębokość zbiornika nie przekracza trzech metrów, średnica badanego dna jest proporcjonalnie mniejsza. Wędkarz, który korzysta z echosondy, zawsze widzi aktualną głębokość łowiska i przesuwającą się historię odczytów.

Jak poznać rybę na ekranie echosondy?

Jak czytać echosondę? Z pewnością przydaje się doświadczenie. Rybę można tutaj odczytać jako łuk lub plamę. Im bliżej i dłużej jest ona pod łodzią, tym łuk na ekranie bardziej się zarysowuje. Jego wypełnienie świadczy natomiast o wielkości ryby. Błąd, jaki często popełniają niedoświadczeni wędkarze, to przekonanie, iż długość łuku świadczy o wielkości ryby. Nie jest to prawda, ponieważ oznacza on, że pod łodzią jest ona dłużej i bliżej.

Gdzie szukać ryb?

Wiedząc, jak czytać echosondę, należy skupić się na tym, na jakiej głębokości szukać ryb. Otóż gatunków drapieżnych szukać należy przy dnie, gdzie żerują. Łatwo przy wykorzystaniu echosondy zlokalizować tzw. blaty sandaczowe. Ta ryba na swoją ofiarę czeka w stadzie, z reguły na twardym dnie. Zauważenie na ekranie echosondy większej ilości łuków i kropek to znak, że należy się zatrzymać, gdyż jest to dobre miejsce na łowienie ryb.

Z kolei szczupaka znaleźć można pod krzakami, zatopionymi drzewami czy na podwodnych górkach. Szczupaki nie są bowiem przyklejone do dna, ale pozostają od niego w pewnej odległości. Echosonda pomoże też w znalezieniu dużego suma, choć często jest on mylony z leżącym na dnie pniem. Mniejszy sum daje już znacznie bardziej charakterystyczny odczyt z dzióbkiem przyklejonym do dna.

jak czytać echosondę

Jeżeli wiecie, jak czytać echosondę, zwiększy to szanse na udany połów. Oczywiście, chcąc polować na duże okazy, warto znaleźć ławice płoci, leszczy czy karpi. W tym miejscu niemal na pewno będą też szczupaki i okonie.