Dla wielu nawet doświadczonych wędkarzy właściwie przygotowana zanęta to wciąż duża tajemnica. Większość kupuje ją w sklepach wędkarskich, nie sprawdzając tworzących ją składników. Alternatywą dla takich zanęt są te osobiście przygotowywane przez wędkarza. Jako że mogą one być równie skuteczne, warto znać domowe sposoby na suchą zanętę.

Bułka tarta

Bułka tarta bardzo często wybierana jest na bazę zanęty. To doby wybór, ale wiele zależy od jej jakości. Ta kupowana w sklepie to głównie starty chleb, a jego większa ilość w wodzie zmieni jej Ph. Lepszym wyborem będzie więc samodzielne zmielenie suchych bułek. Taka bułka tarta nadaje się do większości mieszanek i może stanowić nawet połowę objętości całej zanęty.

Zmielone biszkopty lub herbatniki

Domowe sposoby na suchą zanętę to również sproszkowane ciastka, a wśród nich biszkopty i herbatniki. Pierwsze doskonale spulchniają zanętę i nadają jej przyjemny zapach. Warto pamiętać, że słodkie biszkopty sprawdzą się przy nęceniu karpi, linów czy leszczy. Te z mniejszą ilością cukru posłużą do nęcenia drobnicy.

Do bazy zanętowej dodać można też zmielone herbatniki. Sklejają one zanętę i zmieniają jej kolor na ciemniejszy, co jest ważne, jeżeli celem wędkarza jest stworzenie zanęty jak najmniej widocznej na dnie.

Jakich przypraw użyć do przygotowania zanęty?

Oczywiście domowe sposoby na suchą zanętę wymuszają użycie przypraw. Te nie wpływają na konsystencję zanęty, ale nadają jej charakterystycznego zapachu, a często również i smaku.

  • kolendra

Przykładem jest kolendra. Do zanęty można dodawać jej całe ziarna lub wcześniej je zmielić. Zdarza się, że kolendrę wędkarze wykorzystują do łowienia leszczy, choć składnik ten najlepiej sprawdza się przy wabieniu płoci.

domowe sposoby na suchą zanętę

  • cynamon

Cynamon dodawany jest nie tylko do wypieków. W wersji sproszkowanej sprawdza się również w przygotowywaniu zanęty, głównie na leszcze i karpie.

  • kminek

Do ryb, które chętnie żerują na zanęcie wzbogaconej o kminek, należą karpie i płocie, zwłaszcza w zimnych porach roku.

  • czosnek

Dla wielu wędkarzy domowe sposoby na suchą zanętę muszą wykorzystywać czosnek. Do zanęt dodaje się go najczęściej w formie sproszkowanej.

  • karmel

Do zanęty karmel dodać powinni wszyscy ci, którzy wybierają się na leszcze, liny i karasie. Nie wolno z nim jednak przesadzić, gdyż ma on właściwości klejące.

  • wanilia

Wanilia to przyprawa o słodkim i mocnym zapachu, która znakomicie nadaje się do wabienia ryb spokojnego żeru. Najlepiej zmielić laskę wanilii, choć ewentualnie zastąpić ją można też cukrem waniliowym.

  • miód

Miód posłuży do wabienia dużych ryb z rodziny karpiowatych, a więc linów, karasi i karpi. Co oczywiste, mocno skleja on zanętę, ale w tym przypadku to akurat atut.

  • ziarna dyni lub słonecznika

Ziarna dyni i słonecznika nadają zanęcie przyjemnego, delikatnego zapachu i smaku. Po ich zmieleniu i uprażeniu kule aktywnie uwalniają drobinki pokarmu.

domowe sposoby na suchą zanętę

Nie ulega więc wątpliwości, że domowe sposoby na suchą zanętę są efektywne, co nie oznacza, że można rezygnować z już gotowych zanęt do nabycia w sklepach wędkarskich. Zawsze można je jednak wzbogacić, a przy braku sklepowych zanęt w całości przygotować je samodzielnie.