BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Wędkarstwo

Method Feeder – metoda na rybę

Method Feeder

Method Feeder to technika łowienia ryb, która swój początek miała w Anglii. Wykorzystywano ją do szybkiego połowu karpi o wadze 1-4 kg. Obecnie jest to metoda połowu ryb znana na całym świecie. Zresztą służy nie tylko do łowienia karpi, ale też karasi, linów, okoni, amurów czy leszczy.

Co charakteryzuje metodę Method Feeder?

Charakterystyczne dla tej metody jest stosowanie koszyczka zanętowego, który napełniany jest poprzez specjalną foremkę. Takich akcesoriów na rynku jest mnóstwo, a różnią się one od siebie wagą, kolorem i kształtem w zależności od tego, jaką rybę chce złowić wędkarz.

Method Feeder

Wielokrotnie w początkowej fazie stosowania tej metody połowu zaleca się stosowanie w koszyczku samej zanęty, z czasem stosując mieszankę ze stymulującym ryby do żerowania pelletem. Dzięki temu w pierwszej fazie ryby są wabione, a następnie zatrzymywane na łowisku.

Jak dobrać ciężar koszyczka?

Istotny jest też ciężar koszyczka. Jego waga najczęściej sprowadza się do granicy 15-35 g, choć są też takie o wadze nawet 100 g. Dobór koszyczka uzależniony jest od jego pojemności oraz odległości połowu. Im mniejszy jego rozmiar i dalszy rzut, tym koszyczek musi być cięższy, co pozwala zachować kontrolę nad całym zestawem i utrzymać napiętą żyłkę.

 

Kluczowy w metodzie Method Feeder jest też sposób mocowania koszyczka, który zależny jest od indywidualnych preferencji wędkarza. Najpowszechniejsze są koszyczki przelotowe, które nie zakłócają kontaktu z przynętą i szczytówką. Innym rodzajem są koszyczki z gumą amortyzacyjną niwelujące zerwanie przyponu.

Jak wybrać wędzisko i kołowrotek?

Poza koszyczkiem zanętowym ważne są też odpowiednia wędziska. Najlepiej skorzystać ze sprzętu dedykowanego tej metodzie. Wędki są z reguły dwuczęściowe, mając długość 3.30, 3.60 i 3.90 m. Ważne, aby były one wykonane z wysokiej jakości materiału. Wynika to z łowienia tą metodą większych okazów.

Niezbędny jest też kołowrotek. Najlepiej o mocnej konstrukcji i wielkości 3000 lub 4000, który poradzi sobie nawet z większym obciążeniem. Musi mieć też sprawny hamulec i pozwalać na zawijanie żyłki z dużą prędkością.

Jaki przypon w Method Feeder?

Przypony muszą mieć długość 5-10 cm. Z kolei żyłkę główną wybrać trzeba w granicach 0,22-0,28 mm, gdyż i tak dla ryb jest ona niewidoczna.

Istotny jest haczyk, który musi być wytrzymały i dobrany do wielkości stosowanej przynęty. Większość korzysta z haczyków w rozmiarach od 12 do 18, które mają szeroki łuk kolankowy, krótkie trzonki i są pozbawione zadziorów.

Najlepsze przynęty

Rynek oferuje też wiele przynęt, które różnią się smakiem i zapachem. Do wyboru są kulki proteinowe, pellety czy przynęty naturalne i pozostaje on indywidualną preferencją wędkarza.

Method Feeder

Zdarza się, że ryby nie znają kulek i wobec takich przynęt są nieufne. Wówczas efektywniejszy będzie pellet. Pośród przynęty naturalnej stosować można wszystko, m.in. kukurydzę, groszek, białe robaki, a nawet ciasto czy mielonkę.

Nie ulega wątpliwości, że Method Feeder to ciekawa i co ważniejsze również efektywna metoda łowienia ryb spokojnego żeru. Sprawdzi się przy łowieniu w zbiornikach zaporowych i w rzece. Z wykorzystaniem tej metody w krótkim czasie złowić można naprawdę duże okazy, zwłaszcza z rodziny karpiowatych.

2 Comments

  1. mieszkam w Chełm lubelskie

  2. jak nęcić duże leszcze na rzece o dużym uciągu.

Leave a Reply