Jak łowi się na mormyszkę? Przyjmuje się, że podstawą jest tu naśladowanie ruchu kiełża. Sęk w tym, że w większości wód on nie występuje, a więc nie jest również znany przez ryby. Łowienie podlodowe na mormyszkę skuteczne jest jednak przede wszystkim dlatego, że dobrze wabi ona ryby. Według wielu doświadczonych wędkarzy jest tak dlatego, że przypomina ona narybek.

Jak przygotować się do połowu na mormyszkę?

Łowienie podlodowe na mormyszkę rozpoczyna się od przygotowania otworów. Te powinny być dość szerokie. W innym wypadku zdarzyć się mogą zerwania, o ile wędkarzowi uda się złapać większy okaz.

Jeżeli polowanie na ryby odbywa się na płytkich wodach, otwór można przysypać warstwą śniegu, co pozwoli go zaciemnić. Nie naruszy to naturalnych warunków oświetlenia na łowisku. Po wywierceniu otworu, w jego środku należy wybrać drobny lód i przy użyciu czerpaka odgarnąć go na bok. W tym miejscu wpuszcza się mormyszkę.

łowienie podlodowe na mormyszkę

Jeżeli podczas jej opuszczania, brania nie ma, przynętę należy opuścić aż do dna, a żyłkę umocować do wędki, aby od tafli wody do czujnika brań było około 15 cm. Następnie trzeba podciągać mormyszkę w górę, wprowadzając ją jednocześnie w lekkie drgania.

Jak poruszać mormyszką?

Żeby łowienie podlodowe na mormyszkę było skuteczne, trzeba opanować technikę poruszania tym elementem zestawu wędkarskiego. Sposobów na to jest blisko dwadzieścia, ale warto badać kolejne metody i znaleźć najefektywniejszy dla siebie sposób łowienia na mormyszkę.

Łatwiej mają wędkarze, którzy swój sposób jej prowadzenia potrafią zmodyfikować. Jednocześnie efektywność takiego połowu można podnieść przez nałożenie na haczyk przynęty. Przykładem może być larwa ochotki, ale też larwy owadów.

Jak na mormyszkę złapać okonia?

Łowienie podlodowe na mormyszkę pozwala złapać też okonia. Należy jednak pamiętać, że te ryby biorą na ogół tuż przy krawędzi lodu, a więc żyłka musi być tu mocno skrócona, zanurzając mormyszkę nie więcej niż około pół metra od powierzchni lodu. Prowadzić należy ją wówczas w pobliżu dolnej jego krawędzi. To również spora oszczędność czasu dla wędkarza, gdyż nie traci on go na opuszczenie mormyszki.

Zacząć można jednak od opuszczenia mormyszki na samo dno łowiska, po czym w biegu łowienia skracać żyłkę. To sposób sprawdzony przez doświadczonych wędkarzy, którzy z biegiem czasu przenoszą stada do góry, łowiąc je w pobliżu otworu.

łowienie podlodowe na mormyszkę
Tak więc łowienie podlodowe na mormyszkę może okazać się dobrą metodą do złapania mniejszych, ale i większych okazów. Wprawdzie ważne jest tu doświadczenie i sposób prowadzenia mormyszki pod wodą, to nie ulega wątpliwości, że jest to metoda mogąca zapewnić naprawdę zadowalające rezultaty.