Zima w pełni, choć za oknami nie zawsze to widać. Mimo wszystko jest to czas, kiedy wielu miłośników łowienia ryb z pewnością myśli już o wędkarstwie podlodowym, co może być niebezpieczne. Zacząć należy od zrobienia przerębla. Jak bezpiecznie zrobić przerębel w lodzie?

Przerębel za pomocą świdra wędkarskiego

Nie ulega wątpliwości, że zrobienie przerębli w lodzie jest niebezpieczne. Jest jednak kilka sposobów na to, aby sobie z tym zadaniem poradzić. Jak bezpiecznie zrobić przerębel w lodzie?

Zacząć należy od oczyszczenia lodu ze śniegu. Jeśli jest on sypki, wystarczająca będzie miotła, w innym wypadku wspomóc się trzeba szuflą. Po oczyszczeniu powierzchni można rozpocząć pracę. Najszybciej i najprościej jest wykorzystać do tego świder wędkarski. Jego ostrza wgryzają się w lód, co daje wędkarzowi gotowy przerębel. Oczywiście, takie otwory są również bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Ich średnica to na ogół około 15 cm. Nie ma więc ryzyka wpadnięcia do wody. Nie musi to być jeden przerębel. Wykonać można więcej takich otworów, zwracając jednak uwagę na powierzchnię i grubość lodu. Ważne, aby wykonać je w stosunkowo najgłębszych miejscach zbiornika, gdyż tam zawsze osiadają ryby.

jak bezpiecznie zrobić przerębel w lodzie

Przerębel za pomocą młota lub siekiery

Nie brakuje wędkarzy, którzy otwory w lodzie kują za pomocą młota lub nawet siekiery. To już bardzo niebezpieczna praktyka, która może się skończyć tragicznie. Wszystko dlatego, że lód może wówczas popękać na znacznie większej powierzchni.

Poza tym jest to zły sposób również z uwagi na przebywające w wodzie ryby. Nie lubią one silnie wytwarzanego dźwięku, przez co stają się zdenerwowane, zaniepokojone i ogłuszone.

Jak dbać o wykonane przeręble?

Wyjaśniliśmy, jak bezpiecznie zrobić przerębel w lodzie. Ważne jest też i to, że przez tak wykonane otwory dbać należy całą zimę. Przede wszystkim, powinny one być zabezpieczone przed ponownym zamarznięciem. Nie jest to szczególnie trudne. W wykonane otwory wtykać można suchą trawę, trzcinę, a nawet przykryć je tkaniną.

Dobrym wyborem jest też tzw. sztuczny przerębel, o który zadbać trzeba jeszcze przed nastaniem mrozów. Wystarczy ustawić kręgi ze styropianu, pamiętając, aby były one częściowo zanurzone. Oczywiście, taki styropian musi być obciążony. Przy stosunkowo grubych płytach styropianu nie jest to trudne. Wykonać można w nich kilka otworów, następnie umieszczając tam piasek.

jak bezpiecznie zrobić przerębel w lodzie

Alternatywą są kręgi ze specjalnymi pompkami, które umożliwiają przepompowanie cieplejszej wody z dna zbiornika na powierzchnię kręgu, co nie pozwoli na zamarznięcie kręgu. Takich elementów nie można jednak montować w miejscu, gdzie przebywają ryby, gdyż mechanizm ten będzie mieszał i schładzał wodę. Jeszcze inne rozwiązania to pływaki, które mają wmontowane grzałki.

Widać w związku z tym wyraźnie, że sposobów na to, jak bezpiecznie zrobić przerębel w lodzie, akurat nie brakuje. Najlepszym wyborem jest jednak świder. Pozwala on na wykonanie w lodzie otworów o średnicy 13-15 cm. Zawsze, niezależnie od doświadczenia i umiejętności, na lodzie zachować też trzeba najwyższy poziom bezpieczeństwa. O towarzyszących wędkarzom zimą zasadach, pisaliśmy w artykule pt. Zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym.