Jesień, zwłaszcza ta późna, to czas, kiedy wielu wędkarzy odkłada wędki i wyczekuje do wiosny. Nie jest jednak powiedziane, że o tej porze roku praktykowanie swojego hobby jest niemożliwe. Jak najbardziej, a dobrą metodą na tę porę roku, którą stosuje wielu doświadczonych wędkarzy, jest spinning. Jak łowić późną jesienią, aby móc cieszyć się większymi okazami?

Gdzie łowić jesienią?

Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, gdzie łowić ryby jesienią. Otóż wszędzie tam, gdzie wody nie są skute lodem. Jako że o tej porze roku temperatura nie jest w Polsce skrajnie niska, otwarte dla wędkarzy są jeziora, rzeki czy zbiorniki zaporowe. Wszędzie tam można poszukać swojej zdobyczy.

jak łowić późną jesienią

W przypadku rzek większych okazów należy poszukiwać w miejscach głębszych, gdzie woda jest spokojniejsza. W jeziorach wędkarz skupić się natomiast powinien na stokach położonych przy trzcinowiskach, podwodnych górkach czy załamaniach dna. Dobrą miejscówką mogą być również kępy starej podwodnej roślinności.

Czym łowić jesienią?

Jak łowić późną jesienią, aby móc złapać naprawdę sporych rozmiarów okaz? Wielu wędkarzy zauważa, że w listopadzie i grudniu należy postawić na duże przynęty. To prawda, bo drapieżniki wolą zjeść rzadziej, ale za to najeść się do syta, aniżeli cały dzień uganiać się za drobnicą. Na zestawy należy więc nałożyć duże gumy.

Głównie dlatego, że łowienie o tej porze roku odbywa się na większej głębokości, a żadna inna przynęta nie prezentuje się tam tak dobrze. Przy okazji zwróćmy uwagę na kolor. W wodach mętnych muszą to być gumy jasne i jaskrawe, które przyciągają uwagę. W wodach przezroczystych przynęta powinna być ciemna.

Jak łowić późną jesienią?

Za gumami przemawia też sposób prowadzenia przynęty. Gumę prowadzić należy wolno, gdyż ryby są w tym okresie leniwe i mało ruchliwe. Nie ulega natomiast wątpliwości, że podczas wolnego prowadzenia najlepiej pracuje guma. Do kuszącego falowania dużemu ripperowi czy twisterowi wystarczy tylko niewielki ruch ręką. Guma powinna być więc prowadzona wolno. Z kolei to, czy prowadzić ją jednostajnym ruchem, z delikatnym podbijaniem, czy z opadu, sprawdzić należy już bezpośrednio na łowisku. Każda technika może okazać się owocna.

Jaki sprzęt na jesień?

Przy jesiennym wędkowaniu uwagę należy zwrócić na wykorzystywany sprzęt. Nie tyle na wędki, plecionki czy kołowrotki, ile przypon. Woda o tej porze roku na wielu łowiskach jest przejrzysta. Ryby są z kolei wolne i ostrożne, a do ataku zniechęcić może je byle drobiazg. Dlatego warto pomyśleć o przyponie fluocarbonowym, który wykorzystywany jest w miejscu przyponu stalowego czy wolframowego. Jest to materiał niewidoczny w wodzie, co może być kluczem do udanego połowu.

jak łowić późną jesienią

O czym pamiętać przy jesiennym wędkowaniu?

Skoro wiecie już, jak łowić późną jesienią i że może to być całkiem przyjemne, a przy tym również efektywne, warto pomyśleć o jeszcze jednej ważnej kwestii, a mianowicie ciepłym ubraniu. Przyda się oddychająca bielizna czy nieprzemakalne i przeciwwiatrowe kurtki. Wędkowanie musi być bowiem przede wszystkim przyjemne i komfortowe, a więc bez ciepłej, odpowiedniej na tę pory roku odzieży wędkarskiej ani rusz.