Każdy wędkarz ma swoją ulubioną metodę połowu. Jedne są mniej popularne, inne bardziej. Metodą przez wielu niedocenianą jest tzw. drop shop. Na czym ona polega i jak łowić metodą drop shot?

Nowatorska metoda „drobny krok”

Metoda drop shot to stosunkowo nowatorski sposób połowu ryb. Wielu uważa, że jest ona bardzo podobna do metody boczny trok”. Z jednej strony rzeczywiście mają one kilka podobieństw, z drugiej natomiast są zupełnie różne. Jakby tego było mało, są tacy, którzy uważają, że jest ona niezgodna z polskim prawem. Formalnie metoda drop shot nie jest jednak zakazana.

jak łowić metodą drop shot

Sama technika do Polski przywędrowała z Europy Zachodniej. Jej początków szukać należy jednak w Stanach Zjednoczonych. Ważne jednak, że łowienie metodą drop shot stworzone jest przez ludzi z zupełnie inną mentalnością. Dlatego też od polskich miłośników wędkarstwa wymaga radykalnej zmiany myślenia i dotychczasowego sposobu wędkowania.

Jak łowić metodą drop shot?

Zacząć należy od tego, że łowiąc metodą drop shot, należy przygotować zupełnie inny zestaw do połowu ryb. Zmianie ulega też sposób prowadzenia przynęty. Należy pamiętać, aby nie zwijać jej, jak podczas tradycyjnego wędkowania na spinning. Przy metodzie drop shot przynęta powinna być prowadzona tak, jak miejsce ma to podczas wędkowania podlodowego. Jej ruchy muszą być bowiem zbliżone do sposobu poruszania się przez rybę. Raz musi ona więc podpływać do góry, zaraz potem opadać na dół, przy czym jej żyłka powinna być cały czas napięta.

Sprzęt do wędkowania metodą drop shot

Odnieść się też należy do samego sprzętu, jaki trzeba wykorzystać przy połowie tą metodą. Tak więc wędzisko musi być czułe i mieć delikatną szczytówkę. Długość wędki sprowadzać się powinna do ok. 210 cm, dzięki czemu wykonywanie ruchów przynętą jest bardziej realistyczne.

Mniejszy problem jest z kołowrotkiem. Tutaj górę biorą już własne preferencje. Nie musi to być kołowrotek specjalistyczny, ale lepiej zainwestować w sprzęt lepszej jakości. Na przykład produkt wyższej klasy przeznaczony do spinningu. Kolejnym elementem jest hak. W zupełności wystarczy zwykły hak z oczkiem. Ważne, aby odstawał on prostopadle od głównej żyłki, a więc uwagę należy zwrócić na jego wiązanie.

jak łowić metodą drop shot

Ciężarkiem może być łezka lub też popularna oliwka. Wybierając żyłkę, postawić można natomiast na plecionkę o średnicy od 0,30 do 0,35 mm. Taka będzie najlepsza, jeśli wędkarz łowi na stosunkowo duży ciężarek. Przy mniejszym sprawdzi się cienka plecionka. Oczywiście ważna jest też przynęta. Tu wiele zależy jednak od akwenu czy samej wyobraźni wędkarza. Sprawdzą się gumki, kopytka czy dżdżownice.

Skoro wiecie już, jak łowić metodą drop shot, warto wypróbować ten sposób wędkowania. Zwłaszcza że jest on wyjątkowo skuteczny. Wprawdzie początki mogą być trudne, ale z czasem przy nabraniu większych umiejętności, wędkarz może liczyć na coraz lepsze efekty. Mając właściwy zestaw i znając podstawy tej techniki wędkarskiej, można liczyć na złowienie naprawdę dużych okazów.