BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Łodzie i pontony

Jak zarejestrować ponton?

jak zarejestrować ponton

Wielu wędkarzy nie musi zapędzać się na środek lodowiska, a wystarcz im wędkowanie z brzegu. Nie jest jednak tajemnicą, że do złowienia rekordowych okazów, warto wypłynąć na środek jeziora, rzeki czy innego łowiska, do czego niezbędny będzie środek transportu. Często jest nim ponton, któremu chcemy przyjrzeć się bliżej, a w zasadzie pod lupę wziąć jego rejestrację. Jak zarejestrować ponton i czy w ogóle jest to konieczne?

Kiedy należy zarejestrować ponton?

Nie chcemy tu odnosić się do zakupu pontonu, a jedynie jego rejestracji. Dlatego wszystkich wędkarzy, którzy zastanawiają się nad tym, jak znaleźć właściwy dla siebie ponton, odsyłamy do artykułu pt. Jak wybrać ponton na ryby?

Przejdźmy teraz do rejestracji pontonu, gdyż łowiąc na wodach Polskiego Związku Wędkarskiego, taki sprzęt musi być zarejestrowany. Nie ma z kolei takiej konieczności, jeśli wędkarz łowi na wodach prywatnych lub dzikich. Nie są to wody państwowe, a więc nikt takiego wędkarza nie będzie tam kontrolował. Co innego w przypadku wędkowania na wodach należących do PZW. Wówczas jest to obowiązkowe.

jak zarejestrować ponton

Ponton nie musi być rejestrowany także wtedy, kiedy korzysta się z niego rekreacyjnie, jak i w sytuacji sondowania dna czy nęcenia miejsca łowienia. Jeśli natomiast używa się na nim wędki, łowi na spinning czy nawet holuje rybę, rejestracja jest niezbędna.

Jak zarejestrować ponton krok po kroku?

Krok 1 – złożenie wniosku

Rejestrację pontonu należy rozpocząć od wizyty w wydziale komunikacji, gdzie dokonuje się też rejestracji samochodu. W starostwie powiatowym odwiedzić trzeba pokój z nazwą „Referat Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa”, gdzie wyrabia się również kartę wędkarską.

Tam uzupełnić trzeba dwa dokumenty. Pierwszym z nich jest kartka, na której wędkarz składa oświadczenie o potrzebie jego rejestracji. Drugim z kolei gotowy druk, który należy uzupełnić swoimi danymi, wpisując w odpowiednie rubryki:

* imię i nazwisko
* adres zamieszkania
* serię i numer dowodu osobistego
* informację o tym, kto wydał dowód osobisty
* wymiary pontonu
* ile osobowy jest ponton
* miejsce jego nabycia

Z wypełnionym dokumentem należy udać się do kasy, gdzie trzeba zapłacić kwotę za jego rejestrację. To koszt rzędu 17 – 20 zł.

Na zarejestrowanie pontonu najczęściej poczekać trzeba kilka minut, choć czas ten może się wydłużyć. Jeśli wędkarz nie ma możliwości, aby przez ten czas pozostać na miejscu, wydział komunikacji odwiedzić może nazajutrz. Po rejestracji otrzyma on zaświadczenie z numerem jego rejestracji.

Krok 2 – nanoszenie numeru na ponton

Kolejnym, a w zasadzie ostatnim krokiem, jest naniesienie otrzymanych numerów na ponton. Oczywiście z wiadomych względów napis taki musi być wodoodporny. Numery muszą być bowiem naniesione w sposób trwały. Dobrze wypada tu wodoodporny marker. Sprawdzi się też biała farba. Ewentualnie rozwiązaniem jest zamówienie gotowych numerów, które następnie wystarczy umieścić na pontonie. Tu pomoże serwis Allegro. Odnieść należy się też to wymiarów liter oraz cyfr. Przepisy mówią, że ich wysokość musi wynosić co najmniej 10 cm, szerokość z kolei 1 cm.

jak zarejestrować ponton

Widać więc wyraźnie, że rejestracja pontonu nie jest niczym trudnym. Skoro wiecie już, jak zarejestrować ponton, przypomnijmy tylko, że jeśli ma on silnik spalinowy, powinien też być wyposażony w gaśnicę. Dodatkowo potrzebne jest koło ratunkowe lub rzutka, choć to zależne jest od jego wielkości. Zawsze przy sobie należy mieć też zaświadczenie z numerem, na którym znajduje się numer pontonu.

1 Comment

  1. A czy jeśli ponton będzie zarejestrowany już itd mogę go pożyczyć pożyczać innym wędkarzom czy tylko ja mogę się nim poruszać z innymi bo jest na mnie

Leave a Reply