Miłośnicy spinningu z pewnością bardzo dobrze znają produkt, jakim jest główka jigowa. Jest to bowiem element służący zbrojeniu przynęt w postaci połączenia obciążenia z hakiem. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej. Tak więc, jak dopasować główkę jigową do przynęty?

Jak dopasować główkę jigową do przynęty — wielkość i jakość haczyka

Główkami jigowymi wędkarze w głównej mierze zbroją przynęty gumowe, a w tym rippery, twistery czy pierzaste koguty. Pierwsze tego typu główki o kulistym kształcie i z zadziorem były preludium do tego, co widzimy obecnie. Nie jest bowiem tajemnicą, że dziś wybór główek jigowych jest ogromny. Tak pod względem kształtów i kolorów, jak również wielkości. Skoro wiemy już, czym są główki jigowe, warto skupić się na ich dopasowaniu do przynęty. Jak to zrobić?

Kluczowy jest montaż główki na przynęcie, a w związku z tym skupić się przede wszystkim trzeba na dobraniu odpowiedniej wielkości haczyka, który musi być właściwy dla uzbrajanej gumy. Ten nie może być za krótki, ale też zbyt długi. W pierwszym przypadku nie będzie umożliwiał zacięcie ryby, która ledwo dała się zwabić. W drugim natomiast uniemożliwi pracę ogonka, przez co przynęta nie będzie wabiąca. Jak zatem dobrać długość haczyka? Najlepiej będzie, jeśli jego punkt wyjścia z gumy znajduje się pośrodku jej grubości. Przed wyborem główki jigowej należy ją więc dostawić do gumy, sprawdzając przy tym długość i wielkość haczyka. Prościej jest przy główkach, które mają specjalne wypustki.

jak dopasować główkę jigową do przynęty

Długość haczyka to nie koniec, ponieważ skupić się trzeba także na jego jakości. Niestety nie wszystkie haczyki są wystarczająco dobre. Szczególnie ważne jest to przy łowieniu większych okazów. Przy mniejszych rybach nie ma to aż takiego znaczenia, choć oczywiście zawsze lepiej jest stawiać na produkty znanych i cenionych producentów. Nawet przy główkach o wadze dwóch czy trzech gramów.

Jak dopasować główkę jigową do przynęty — gramatura obciążenia

Dodatkowo warto skupić się na odpowiednim kształcie, jak i gramaturze obciążenia samej główki. W tym przypadku wybór jest jednak zdecydowanie prostszy. Kierować się bowiem trzeba ukształtowaniem oraz głębokością łowiska. Dodatkowo powstało wiele odstępstw od podstawowych zasad. Tak więc nie zawsze na głębokich akwenach sprawdzą się główki cięższe. Tutaj najlepiej posłużyć się metodą prób i błędów, dzięki czemu łatwiej znaleźć swój złoty środek”.

Jak dopasować główkę jigową do przynęty — kształt główki

Ważny jest też sam kształt główek. Te są bardzo różne. Hurtownia wędkarska Tamaj.pl oferuje główki jigowe o kształcie kulistym, trójkątnym, eliptycznym, jak też koniki czy stójki.

* główka konik

Podstawą są główki kuliste. Ciekawym kształtem jest też konik, kiedy to główka takiego elementu z wyglądu przypomina głowę konia. Główkę o takim kształcie najlepiej stosować przy połowie okoni. Dzięki swojej budowie opada ona na dno i je pobudza, utrzymując przynętę z dala od dna i zaczepów. Szukając takich główek, warto zwrócić uwagę na wabiące ryby skrzydełko obrotówki, które przymocowane jest od ich dolnej strony.

* główki trójkątne

Inaczej wyglądają główki trójkątne, które stosuje się w przynętach gumowych określanych mianem jaskółek. Te stosuje się przy połowie okoni czy sandaczy. Jest to ciekawe rozwiązanie przy wabieniu drapieżników, gdyż opadające jaskółki odskakują na bok, co genialnie działa na takie okazy.

* główki eliptyczne

Kształtem piłkę do rugby przypominają główki eliptyczne, które względem haczyka ułożone są prostopadle. Stosuje się je najczęściej przy połowie boleni, choć wykorzystać można je do wszystkich rodzajów gum, które prowadzone są tuż pod powierzchnią wody. Sprawdzają się więc przy połowach powierzchniowych.

* główki stójki

Zostają jeszcze główki zwane stójkami, dzięki którym można uniknąć bezpośredniego kontaktu haczyka i przynęty z dnem akwenu. Główka jest tu specjalnie profilowana i z jednej części płaska. Dzięki temu opadając na dno, układa się tak, że haczyk sterczy ku górze. To również dobry pomysł na wabienie, gdyż przynęta wygląda tu bardzo naturalnie, przypominając szperające po dnie niewielkie ryby czy robaki.

Warto zauważyć, że każda główka jigowa wyposażona może być w tak zwane antyzaczepy. Są to druciane wąsy, które wychodzą z główki w kierunku haka. Dzięki nim wszelkie rośliny czy patyki są pod wodą od haka odbijane. Dodatkowo w momencie brania, ryba dociska antyzaczep, odsłaniając jednocześnie haczyk i umożliwiając zacięcie.

Jak dopasować główkę jigową do przynęty — kolor

Najważniejsze przy wyborze główki są wyżej wspomniane czynniki. Poza tym uwagę warto jeszcze zwrócić na kolor główki jigowej. Wiele ryb to okazy wzrokowe. Dlatego też zmiana koloru przynęty i koloru główki może być dla wędkarza z korzyścią. Dlatego warto posiadać większą ilość kolorów przynęt i zaopatrzyć się w główki o różnej barwie. Dobrze potwierdza to przykład z okoniami. W momencie, kiedy łowienie miało miejsce przy główce w stonowanym kolorze, ryby nie były zainteresowane. Wymiana główki na tę o kolorze bardziej żywym, diametralnie zmieniła ich zachowanie, a okonie wpadały nawet w amok żerowania. Wracając do kolorów, główki o różnych barwach można kupić bezpośrednio lub pomalować je osobiście. Nie potrzeba nawet do tego specjalnych farb. Do stworzenia kolorowych główek wystarczający będzie bowiem lakier do paznokci.

jak dopasować główkę jigową do przynęty

Na koniec warto dodać, że zdarzają się przynęty gumowe, do których nie można dopasować innego dozbrojenia od tego oryginalnego. Wówczas specjalne główki jigowe mogą być dopasowane tylko do danego modelu przynęty. W dalszym ciągu ogrom takich główek dopasować można jednak do wielu różnych przynęt. Oczywiście łączenie ich w przeróżnych kombinacjach jest jak najbardziej wskazane, gdyż może dać naprawdę rewelacyjne efekty. Jeśli będzie ona odpowiednio dopasowana do samej przynęty pod względem wielkości i jakości haczyka, gramatury obciążenia czy kształtu, warto kombinować z ich barwą. Wówczas efekty połowu mogą być naprawdę zadowalające.