W poprzednim wpisie pt. Czy pogoda ma wpływ na żerowanie ryb? – część I odnieśliśmy się do wpływu pogody na zachowanie ryb w łowiskach. Nie dokończyliśmy tematu, bo odnieśliśmy się jedynie do temperatury oraz ciśnienia. Czas zwrócić uwagę na kolejne czynniki pogodowe, a w tym wiatr czy opady.

Czy ilość tlenu w wodzie jest zależna od temperatury?

Zacznijmy jednak od temperatury, a w zasadzie związanej z nią tlenu. Czy na to, ile tlenu znajduje się w łowisku, ma wpływ wysokość temperatury? Oczywiście, bo im cieplej, tym tlenu jest mniej. Dlatego też upały, które utrzymują się przez wiele tygodni, nie sprzyjają wędkarzom, a ich szanse na złowienie dużego okazu wówczas mocno maleją. Szczególnie w godzinach, kiedy woda nagrzewa się najbardziej. Udając się na łowisko latem najlepiej wędkować o poranku lub w nocy, kiedy temperatura wody jest niższa. Warto też szukać ryb w okolicach roślin, kąpielisk czy obszarów zacienionych, gdzie woda jest chłodniejsza, a tlenu więcej.

Od długookresowej temperatury zależy też to, co dzieje się pod taflą wody. W ciepłej wodzie białe ryby zjadają sporo roślin, w chłodnej natomiast ich dieta bazuje na białku zwierzęcym.

pogoda ma wpływ na żerowanie

 

Natomiast jaki pogoda ma wpływ na żerowanie ryb w przełożeniu na temperaturę? Całkiem spory, ponieważ od temperatury zależy, kiedy ryby przystępują do tarła, a nie jest tajemnicą, że przed i po tarle okazy, którymi można się pochwalić, złowić jest najprościej. Ponadto wiele ryb, na przykład karpie i karasie, latem żerują w toni, a nie na dnie, jak mają to w zwyczaju. Wybierając się na ryby, warto mieć więc ze sobą termometr. Nie zajmie wiele miejsca, a może sporo pomóc. Wędkarz będzie wówczas wiedział, które ryby w danych warunkach czują się najlepiej.

Żerowanie ryb a wiatr

W błędzie są ci, którzy uważają, że na żerowanie ryb wpływu nie ma wiatr. Ma i to spory. Być może nawet nie na same ryby, ale środowisko, w którym przebywają. Wiatr może przesuwać po akwenie ciepłe masy wody czy zwiększyć ilość rozpuszczonego w niej tlenu, co szczególnie duże znaczenie ma latem. W końcu sprzyja on również wypłukiwaniu organizmów, którymi ryby się żywią, a dodatkowo strącają z roślin owoce, nasiona czy robaki. Nie zapominajmy przy tym, że w takiej wodzie ryb białych szukać trzeba na nawietrznej, gdzie pokarm przenoszony jest przez fale. Za nimi podążają ryby drapieżne. Inną sprawą jest już sam kierunek wiatru.

Zachmurzenie i opady

Widać więc wyraźnie, że pogoda ma wpływ na żerowanie ryb. Jak na ich zachowanie sprzyja zachmurzenie, a w końcu opady? Jeśli niebo jest tylko zachmurzone, może ono mieć wpływ na temperaturę wody. Poza tym wędkarz może mieć wówczas problemy z widocznością ryb. Duży wpływ na żerowanie ryb mają też opady. Nie tylko zmieniają one temperaturę wody, ale poprawiają jej natlenienie. Ponadto wypłukują z brzegów nasiona i różne owady, którymi ryby się żywią.

pogoda ma wpływ na żerowanie

Na koniec odnieśmy się jeszcze do faz księżyca. Nie jest to być może element pogody, ale doświadczeni wędkarze nie mają wątpliwości, że zachowanie ryb zależne jest też od tego czynnika. Najwięcej brań jest ponoć na dwie noce przed i pięć nocy po nowiu. Wielu wędkarzy zauważa też, że fiaskiem kończyły się ich nocne łowy, kiedy księżyc był w pełni. Jeśli dodatkowo niebo jest bezchmurne, do wody dociera na tyle dużo światła, że ryby są znacznie mniej aktywne, aniżeli w pozostałe noce.