Większość wędkarzy zauważa, że najlepsze branie jest podczas deszczu. Wówczas niezbędna jest odpowiednia odzież. Niemniej jednak i tak każdy miłośnik wędkarstwa lubi posiedzieć nad wodą w pełnym słońcu. Nie ma w tym nic złego, ale jednak jest to spore obciążenie dla oczu. Trzeba je w jakiś sposób chronić, a skoro za oknem słońca coraz więcej sprawdzamy, na co zwrócić uwagę wybierając okulary dla wędkarza.

Jak wyeliminować odbicia?

Dla każdego wędkarza, który łowi w pełnym słońcu, najgorsze są odbicia, które mocno męczą oczy. Jest jednak sposób na wyeliminowanie tego problemu. Wystarczy postawić na szkła z antyrefleksem. Dzięki filtrom polaryzacyjnym odbicia światła zanikają, a oczy się tak nie męczą. Jednocześnie wędkarz nie da się oszukać, kiedy to fala na zbiorniku nieco przytopi lub przetoczy się po spławiku. Takie pomyłki przy łowieniu w słoneczne dni zdarzają się bowiem dość często.

okulary dla wędkarza

Dlaczego polaryzacja jest tak ważna?

Jak wspominaliśmy, odbicia promieni od wody meczą oczy, ale nie można mówić tutaj tylko i wyłącznie o towarzyszącym wędkarzowi dyskomforcie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest doskonałym filtrem UV. Byłby to więc powód do radości dla tych, którzy łowiliby pod wodą. To akurat niemożliwe, a przynajmniej nie przy klasycznym wędkarstwie. Woda chroni przed promieniowaniem UV, a robi to dlatego, że takie promienie odbija. Tu pojawia się problem, ponieważ jest to promieniowanie równie groźne, jak te na oczy padające bezpośrednio. Oczywiście można skorzystać ze zwykłych okularów, ale te są mało skuteczne i nie zapewniają ochrony przed promieniowaniem UV. Jako że komórki światłoczułe są na takie promieniowanie wrażliwe, a ich odbudowa jest powolna lub niekiedy nawet niemożliwa przy promieniowaniu UV oczy są niszczone. Skoro połów trwa na ogół kilka godzin logiczne, że okulary dla wędkarza powinny być tymi z wyższej półki.

Jak wybrać okulary dla wędkarza?

Wydaje się, że wybór okularów jest prosty i nie inaczej jest w przypadku wędkarzy. Być może, choć faktem jest, że wiele osób nie wie, jak prawidłowo dobierać okulary. Ważne jest więc to, aby okulary wędkarskie maksymalnie chroniły nie tylko oczy w centralnej części, ale również od strony bocznej oraz od dołu. Wszystko dlatego, że część promieniowania, która odbija się od wody, dostaje się do oczu właśnie pod szkłami okularów. Najlepsze są więc takie okulary, które chronią je już od wysokości kości policzkowych. Oczywiście okulary muszą też być komfortowe i dobrze trzymać się twarzy, aby przy pochylaniu nie wylądowały w wodzie.

okulary dla wędkarza
Nie ulega więc wątpliwości, że na letni, choć również na zimowy połów, kiedy jest słonecznie, wędkarz nie powinien wybierać się bez dobrych okularów polaryzacyjnych. Nawet wtedy, kiedy łowi w cieniu. Wielu wędkarzy myśli, że podczas łowienia ryb w cieniu okulary są im zbędne. Nic z tych rzeczy. Faktycznie cień chroni oczy przed bezpośrednimi promieniami UV. Odbijają się one jednak wówczas od wody, co niszczy wzrok tak samo, jak promieniowanie bezpośrednie.