Każdy wędkarz, który chce złowić dużego karpia, musi trafić na właściwe łowisko. Nie jest to kwestia szczęścia, a raczej doświadczenia. Sprawdźmy jak znaleźć odpowiednie miejsce na łowisku podczas karpiowania?

Obserwacja wody

Z pewnością bardzo ważna jest obserwacja wody. Spławy czy też bąblowanie, a nawet poruszające się trzciny to oznaki tego, że pod wodą mogą czaić się karpie. Oczywiście obserwacja wody powinna odbywać się z odpowiedniego miejsca. Najlepiej wybrać najlepszy punkt widokowy, np. drzewo. Bliżej przyjrzeć trzeba się tutaj przede wszystkim trzcinowiskom, grążelom i rosnącym nad brzegiem drzewom.

* trzcinowiska

Odpowiednie miejsce na łowisku to często trzcinowisko. Wszystko ze względu na to, że karpie mają tam mnóstwo naturalnego pokarmu w postaci ślimaków itp. Najlepsze efekty osiągnąć można, wędziska zarzucając do 1,5 metra od brzegu w najgłębszych miejscach pośród trzcin.

* grążele

Podobnie sytuacja ma miejsce w przypadku grążeli, gdzie karpie mogą znaleźć wiele mięczaków i innych naturalnych przysmaków. Poza tym w upalne dni grążele zapewniają karpiom cień. Również i w tym miejscu łowiska zestawy należy zarzucać w odległości do 1,5 m od grążeli.

odpowiednie miejsce na łowisku

* drzewa

W ciepłe dni karpie znaleźć można także pod rosnącymi przy brzegu drzewami. Szukać należy ich tam latem, kiedy na drzewach są kwiaty i owoce przyciągające owady. W takich miejscach zestawy należy zarzucać tuż pod zwisającymi gałęziami.

* wyspy

Chcąc znaleźć odpowiednie miejsce na łowisku do karpiowania, nie można zapomnieć o wyspach. Zwłaszcza tych, które znajdują się w znacznej odległości od brzegu. Tam również karpie znajdują mnóstwo ślimaków czy racicznic, przez co gromadzą tam się chętnie i w dużych ilościach. Na wyspach zestawy ustawiać się powinno na spadkach.

* powalone drzewa

Najtrudniej jest łowić kapie w miejscach, gdzie znajdują się powalone drzewa. Ryby czują się tam bezpiecznie i są mało podejrzliwe. Warunki do połowu są jednak trudne, a stare konary czy korzenie na pewno sprawy nie ułatwiają. Łowiąc w takich miejscach, zestawy muszą być wytrzymałe i odporne na przetarcia.

Niezależnie od tego, w jakim miejscu próbujemy złowić karpia, w każdym z powyższych przypadków przy braniu trzeba wykazać się dużym refleksem i jak najszybciej odciągnąć rybę na otwarte wody. W innym wypadku branie może zakończyć się zablokowaniem wędziska w gałęziach czy trzcinach. Warto pamiętać też o tym, aby odpowiednie miejsce na łowisku oznaczyć. Nie jest to trudne. Najpopularniejsze metody oznaczania takich miejsc opisaliśmy w artykule Jak oznaczyć łowisko?„.

Sondowanie dnia

Po znalezieniu odpowiedniego miejsca warto zająć się sondowaniem dna, co można wykonać przy pomocy wędki oraz markera, echosondy, pontonu czy stukadełka. Wiele zależy tutaj od tego, jak na takim łowisku przejrzysta jest woda. Jeśli jest ona czysta, wystarczy do tego ponton i stukadełko. Chcąc mieć jednak dokładniejsze informacje na temat głębokości, twardości dna czy roślinności wykorzystać trzeba bardziej specjalistyczne urządzenia.

odpowiednie miejsce na łowisku

Podsumowanie

Tak więc, jak znaleźć odpowiednie miejsce na łowisku podczas karpiowania? Jednoznacznie na to pytanie odpowiedzieć się nie da. Niemniej jednak szukając dorodnych karpi, na pewno warto zwrócić uwagę na wszystkie powyżej wymienione miejsca, gdzie karpi brakować nie powinno. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość i poczekać na okaz, którym będzie można się pochwalić.