Jak pobudzić ryby do żeru? Przy wcześniej podanej zanęcie spożywczej, na pewno nada się do tego również przynęta niesklejona, którą podawać można, strzelając z procy. Nie każdy wie jednak, jak wygląda podawanie przynęty z procy, a więc warto przyjrzeć się tej metodzie nieco bliżej.

Kiedy wykorzystać procę?

Wykorzystanie procy nie sprawdza się przy każdym rodzaju wędkarstwa. Jeśli mielibyśmy polecić jakąś metodę, przy której warto sięgnąć po procę, na pewno byłoby to wędkarstwo spławikowe. Początkowo wydawać się to może dość trudne, bo trafienie w oddalone o kilkadziesiąt metrów łowisko nie jest zadaniem banalnie prostym. Warto jednak trenować, bo podawanie przynęty z procy nieść może w sobie spore korzyści. Ważne jest również, żeby tę metodę stosować tylko przy wodzie stojącej. W innym wypadku nawet najmniejszy nurt potrafi przesunąć obszar nęcenia. Innym wrogiem wabienia ryb w ten sposób jest wiatr.

podawanie przynęty z procy

Wybieramy procę

Podawanie przynęty z procy nie będzie możliwe, jeśli nie dobierzemy do tego odpowiedniego narzędzia. Proca powinna być dobrana specjalnie z myślą o rybach, a jej najważniejszym elementem jest guma. W zasadzie to kluczowa jest jej grubość. Mniejsza średnica do 3 mm zwiększy celność podawania przynęty, ale zmniejszy odległość nęcenia. Przy większej średnicy obszar nęcenia będzie bardziej rozproszony, ale przynęta trafi w dalsze rejony łowiska. Nie trzeba oczywiście mieć tu kilku różnych proc. Lepiej postawić na różnorodność gum. Poza nimi przyjrzeć się należy jeszcze mieszkowi. Najlepszy jest ten sztywny i stożkowy.

Mniej ważna jest natomiast sama budowa procy, choć to już kwestia indywidualnych preferencji. Do wyboru są proce syntetyczne oraz aluminiowe, choć na ogół tego typu akcesoria są wykonane z obu materiałów jednocześnie.

Jak wybrać zanętę?

Liczy się oczywiście także zanęta i to nie tylko z tego względu, że konkretne przynęty wabią określony gatunek ryb. Należy pamiętać, że jej kształt czy wielkość zmieniają zasięg wystrzału. Strzelać natomiast można w zasadzie wszystkim. Kukurydza sprawdzi się do nęcenia karpi, linów czy karasi, a robaki czy pinki wykorzystać można do nęcenia niemal wszystkich gatunków.

Jak strzelać przynętą z procy?

Wybór procy i przynęty to jedno. Podawanie przynęty z procy to jednak również i technika. Ważne, aby zanęta była wystrzeliwana w małych ilościach, ale za to w krótkich interwałach czasowych. Dla początkujących wędkarzy obsługa procy przy jednoczesnym utrzymaniu wędki może być zbyt trudna. Warto wówczas posilić się jakimiś statywami. Potem pozostaje już tylko strzelanie i wabienie ryb, przy czym trzeba zachować powtarzalność, a więc zanętę wystrzeliwać z takim samym naciągiem procy i pod podobnym kątem.

podawanie przynęty z procy

Podsumowanie

Podawanie przynęty z procy z pewnością nie może być podstawą wabienia. Warto jednak mieć taką możliwość nęcenia. Choćby chcąc wyróżnić się pośród znajomych. Z drugiej strony nęcenie ryb w ten sposób na pewno może być wartościową alternatywą lub uzupełnieniem wabienia ich w prostszy i bardziej oczywisty sposób.