Nikt nie lubi łowić w mule, co nie oznacza, że łowienie karpi na łowiskach o mulistym dnie nie może być efektywne. Jak najbardziej, ale pamiętać trzeba jednak o odpowiedniej taktyce, jak i niezbędnych do takich połowów zestawach. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, jak wygląda karpiowanie w mule i co zrobić, aby było ono w miarę skuteczne i przyjemne.

Ciężarek

Z pewnością nie wolno zapomnieć tutaj o ciężarku. Zacznijmy od tego, że taki ciężarek powinien być płaski. Wszystko po to, aby jego ciężar rozkradał się po jak największej powierzchni. Jest to o tyle istotne, że dzięki temu nie zapadnie się on w mule. Co jeszcze? Weźmy pod uwagę także jego gramaturę. Nie jest powiedziane, że musi to być ciężarek o dużej masie. Nie ma takiej potrzeby, jeśli połów ma miejsce blisko brzegu.

Przypon

Karpiowanie w mule to oczywiście także odpowiedni przypon. Wiele zależy tutaj od tego, jak gruba jest warstwa mułu. Zmierzenie jej grubości nie jest jednak zadaniem trudnym. Wystarczy użyć tutaj środka pływającego i stukadełka bądź też sztycy od podbieraka czy markera. Najważniejsze jest, aby przypon był dłuższy od warstwy mułu, dzięki czemu się w niej nie zapadnie, kiedy zrobi to ciężarek. Jeśli będzie on dłuższy od grubości osadzonego na dnie mułu, nawet przy całkowitym zapadnięciu ciężarka przynęta dla ryb w dalszym ciągu będzie widoczna.

Przynęty

Jeśli chodzi o karpiowanie w mule, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się przynęty pływające, które znajdą się nad dnem. Dobrze wypadają tuta między innymi nasiona konopi czy kukurydzy. Z pewnością będzie to wówczas zanęta na tyle lekka, że nie zapadnie się w mule. Z powodzeniem wykorzystać można tu też kulki proteinowe.

karpiowanie w mule

Nie jest oczywiście powiedziane, że nie można korzystać z przynęt tonących. Jak najbardziej, choć trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie zostały one przesiąknięte mułem, co nie tyle nie zachęci karpi, ile nawet je odstraszy. Najlepiej w związku z tym przed wrzuceniem do zamulonego łowiska zanętę dopalić liquidem czy boosterem. Wówczas nie przesiąknie ona zapachem mułu nawet wtedy, kiedy na dnie leżeć będzie dość długo.

Zestawy

Biorąc pod uwagę zestawy, z pewnością karpiowanie w mule będzie najefektywniejsze, jeśli wykorzystamy zestaw helikopterowy. Przy wykorzystaniu takiego zestawu przynęta w mule osadzonym na dnie na pewno się nie zapadnie. Alternatywą może być zestaw z bezpiecznym klipsem. Wówczas ogromną rolę odgrywa tu jednak ciężarek, który jak już wspomnieliśmy, powinien być w miarę szeroki.

Podsumowanie

Jak w związku z tym widzimy karpiowanie w mule, mimo że nie jest proste czy tym bardziej lubiane przez wędkarzy może być dość efektywne. Jeśli wędkarz będzie trzymał się powyższych zasad, wówczas nie powinien mieć wielkich powodów do narzekań, bo kilka karpi na swoje konto na pewno zapisze, a wyprawa na ryby będzie uznana za udaną.

karpiowanie w mule
Wszystkich, którzy wybierają się na takie łowiska Zapraszamy do naszego sklepu wędkarskiego Tamaj.pl, gdzie znajdziecie wszystko, co jest Wam niezbędne do tego, aby skutecznie łowić karpie na łowiskach o warstwie mułu różnej grubości.