Podlodowi łowcy nie narzekają nawet na długie i mroźne zimy. Większość wędkarzy jednak z utęsknieniem czeka na rozpoczęcie kolejnych wodnych żniw, kiedy to zrobi się cieplej, a sezon ruszy w pełni. Wprawdzie zima w Polsce nie jest w tym roku zbyt uciążliwa, to jednak pogoda do wędkowania jest daleka od optymalnej. Tym bardziej że jak zapowiadają meteorolodzy, mrozy jeszcze nadejdą. Skoro tak, wolny czas warto wykorzystać na przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu.

Jak przygotować wędzisko?

Największym zagrożeniem dla wędzisk jest piasek, który może powodować rysy. Te z kolei mogą przyczynić się do pęknięcia wędek. Pozbycie się piasku czy brudu nie jest trudne. Wędki takie wystarczy wyczyścić wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Taką mieszaniną przecieramy wędziska z wierzchu. Czyszcząc wędkę, zwróćmy uwagę na uszkodzenia przelotek, blanku czy dolnika. Jeżeli są one poważnie uszkodzone, należy je wymienić na nowe. Po rozpuszczeniu brudu przystępujemy do wypłukania samego piasku. Chcąc mieć pewność, że usuniemy cały piach ze środka, płukanie wędki warto powtórzyć co najmniej dwa razy. Następnie odstawiamy je do wyschnięcia.

przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu

Jak nasmarować kołowrotek?

Przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu to również kołowrotek. Zacznijmy od jego uchwytu, który wymaga konserwacji i wyczyszczenia z piasku. Miejsce połączenia wędziska z kołowrotkiem nasmarować można grafitem lub teflonem, co przedłuży żywotność łączenia, a także ułatwi składanie wędziska. Alternatywą dla tych materiałów jest tańszy wosk.

Kołowrotek trzeba oczywiście delikatnie rozebrać i nasmarować. W tym celu zdejmujemy szpulę, nakładając smar na iglicę. Następnie odkręcamy rączkę i smarujemy trzpień. Zdarzyć się może, że po rozprowadzeniu smaru kołowrotek nadal będzie zgrzytać czy chrobotać. Wówczas można rozkręcić jego obudowę i nasmarować go od wewnątrz. To jednak zadanie dość skomplikowane, z czym niedoświadczony wędkarz może sobie nie poradzić. Zgubienie jednej z wewnętrznych części lub jej nieodpowiednie zamontowanie może natomiast skutkować awarią całego kołowrotka. Bezpieczniej jest więc prace te powierzyć specjalistom i oddać go do serwisu. Pamiętajmy też, że wszystkie elementy kołowrotka czyścić należy pędzelkiem lub wacikiem. Jego obudowę przecieramy z kolei wilgotną szmatką.

przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu

Haki i żyłki

Sprawdzenia wymagają także haki czy kotwice, które mogą mieć oznaki korozji. Takich pozbyć się najlepiej w ogóle i zastąpić je nowymi. Dodatkowo sprawdźmy wytrzymałość oraz uszkodzenia haczyków przy przeponach.

Oczywiście przejrzenia wymagają również żyłki i plecionki. Te w dobrym stanie można pozostawić na nowy sezon, choć rozsądniej jest wymienić je na nowe.

Pozostałe akcesoria

Przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu to głównie sprawdzenie stanu wędek, kołowrotków czy żyłek i haczyków. Ważne są jednak także wszelkie akcesoria. Tutaj wspomnieć należy choćby o pomocnych siatkach czy podbierakach, które są nieodzowne przy okazji łowienia dużych okazów, o czym pisaliśmy więcej w artykule pt. Jak zapanować nad grubą rybą?„. Te w razie konieczności trzeba zacerować oraz nasmarować ich gwinty czy łączenia. Dodatkowo siatki wymagają wyprania i wysuszenia.

Oczyścić z piachu, umyć ciepłą wodą z płynem i wysuszyć trzeba też plecaki, torby, pokrowce czy siedziska. Ważne jest tutaj również zabezpieczenie przed korozją ich suwaków i innych elementów metalowych. Odzież natomiast dokładnie przeglądamy, pierzmy i cerujemy, jeżeli oczywiście wymaga tego sytuacja. Przy renowacji woderów czy kaloszy warto skorzystać tutaj ze specjalnych zestawów naprawczych.

Co jeszcze? Sprawdzenia wymagają też skrzynki i ich zawartość, które czyścimy wilgotną szmatką. Pamiętajmy również o tym, aby przejrzeć zanęty. Te spleśniałe powinny być bowiem usunięte i zastąpione nowymi.

przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu

Na koniec wspomnijmy jeszcze o takich akcesoriach jak sygnalizatory, latarki czy wagi, a więc produktach zasilanych bateriami. Muszą one być naładowane i przechowywane w zimnym miejscu w przeciwieństwie do samego sprzętu wędkarskiego, który powinien leżakować w pomieszczeniach suchych i ciepłych, będąc jednocześnie zabezpieczonym przed kurzem.

Podsumowanie

Przygotowanie sprzętu wędkarskiego do sezonu nie jest więc szczególnie trudne, ale na pewno może być czasochłonne. Należy pomyśleć tu o wszystkim. Poza tym zawsze przeglądając sprzęt, należy zrobić listę, czego będziemy potrzebować przy wejściu w nowy sezon i odwiedzić następnie sklep wędkarski. Zawsze dokupić trzeba jakieś haczyki czy żyłki, choć nieraz lista zakupów jest zdecydowanie dłuższa.