Do udanego połowu łódka wędkarska nie jest nam konieczna. Oczywiste jest jednak, że daje ona wędkarzowi nowe możliwości. Jeżeli zastanawiacie się nad zakupem łodzi, spróbujemy Wam w tym pomóc. Na co zwrócić uwagę mając pewność, że nabywamy łódź dla siebie optymalną?

Bezpieczeństwo

Najważniejszym parametrem wyboru jest bezpieczeństwo. Podczas wykonywania poszczególnych czynności łódka wędkarska powinna być więc stabilna i w żaden sposób stabilności tej nie może tracić przy wymachach, rzutach spławikiem czy zacinaniu ryby, kiedy ta zacznie brać.

łódka wędkarska
Oczywiście łódź taka musi być też wystarczająco duża. Na tyle, aby pomieścić wszystkich wędkarzy, z którymi wybieramy się na ryby. Dodatkowo znaleźć się w niej musi również miejsce na opierające się o burtę wędki. Sięganie po wędziska, kiedy zacznie się branie, powinno być bezproblemowe bez przeszkadzania przy tym innym wędkarzom.

Rodzaje łódek wędkarskich

Jedną z możliwości są łodzie o długości ponad trzech metrów, które wykonano w technologii dwu- lub nawet trzywarstwowej. Takie łodzie nadają się oczywiście nie tylko do wędkowania, ale również w celach turystycznych. Mają one metalowe okucia, schowki na potrzebne przybory wędkarskie czy ulokowaną na środku ławeczkę. Wykonane są one na ogół z drewna i pomieścić mogą nawet cztery osoby. Najlepsze są te, które posiadają powietrzne komory wypornościowe. Wówczas są one w zasadzie niezatapialne. Oczywiście w komplecie do takich łódek są również wiosła.

Na samotne połowy nie trzeba nam jednak tak dużych łodzi. Wystarczające będą te o długości nieprzekraczającej trzech metrów. W takich łódkach potrzebne nam przybory położyć możemy w dowolnym miejscu, aby sięgnąć po nie, kiedy będą nam one niezbędne. Alternatywą są również pontony, a nawet wyposażone w napęd nożny pływadełka.

łódka wędkarska
Niezależnie od tego, jaki rodzaj łodzi wybieramy, warto zastanowić się również nad dokupieniem do niej silnika elektrycznego. Nie tylko pomoże nam to w znacznie szybszym przemieszczaniu się po akwenie, ale również będzie wiązało się z dużym komfortem. Nie będziemy bowiem zmuszeni do męczenia swoich mięśni przy wiosłowaniu.

Podsumowanie

Wybierając łódź, uwagę zwrócić trzeba więc przede wszystkim na bezpieczeństwo. Łódka wędkarska musi być stabilna i wygodna. Jednak nawet najlepszy wybór nie okaże się trafiony, jeżeli zapomnimy o ich regularnej konserwacji. Zwłaszcza w okresie zimowym. Poza tym przy zakupie warto pomyśleć również o jakimś wózku, dzięki któremu w prosty sposób taką łódkę możemy przetransportować. Wiele tego typu wózków jest składanych, a więc bez problemu można je schować nawet w bagażniku.