Zima w pełni i mimo że w dużej części kraju brak opadów śniegu i wysokich mrozów, to nie jest wykluczone, że niebawem te nastaną. Kiedy akweny zamarzną, wielu wędkarzy z pewnością pomyśli o wędkarstwie podlodowym. Skoro tak warto również odnieść się do związanego z tym bezpieczeństwa. Jakie są zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym?

zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym

Przed wejściem na lód

W pierwszej kolejności odnieśmy się do tego, jak przygotować się do wędkarstwa podlodowego. Tak oto na ryby wyjeżdżać najlepiej z co najmniej jednym towarzyszem. Ważny jest również sam strój. Zabrać ze sobą warto wypornościowy kombinezon lub asekuracyjną kamizelkę, którą nałożyć trzeba pod kurtkę. Przydać się mogą również kolce oraz lina. Przy łowieniu blisko brzegu przywiązać można ją do rosnącego nieopodal drzewa lub nawet do łowiącego w pobliżu partnera. Na wszelki wypadek warto mieć też ubrania na zmianę.

Bezpieczna grubość lodu

Zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym mówią również o grubości warstwy lodu, którą uważa się za bezpieczną. Lód będzie wystarczająco gruby, kiedy jego warstwa ma co najmniej siedem centymetrów. W przypadku, kiedy ma on powyżej 10 cm w jednym miejscu stać na nim mogą dwie osoby, a kiedy jest on dwukrotnie grubszy wjechać na niego można autem. Zauważmy jednak, że podane wartości dotyczą tak zwanego lodu czarnego”. Lód szary może być nawet dwukrotnie słabszy. Pamiętajmy również, że lód nie ma identycznej grubości na całym zbiorniku, a jego wytrzymałość zależna jest od warunków, w jakich ten zamarzał. Zalicza się do nich wiatr, opady śniegu czy rozmarzanie.

zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym

Pod uwagę wziąć należy również miejsca najbardziej niebezpieczne. Do tych zaliczamy między innymi oparzeliska, a więc miejsca, gdzie wpływ rzeki czy podwodne źródło sprawiają, że lód jest znacznie cieńszy niż na całym zbiorniku. Omijać szerokim łukiem należy również punkty dużego zagęszczenia przerębli. Niebezpieczna jest też odwilż, kiedy to lód odmarza od brzegu w kierunku środka zbiornika.

Jak zachować się przy zerwanym lodzie?

Co oczywiste zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym są po to, aby uniknąć zerwania lodu, co może skończyć się dla nas tragicznie. Niestety zdarza się, że nie zachowujemy się tak, jak powinniśmy i trafiamy do lodowatej wody. Jak zachować się w takiej sytuacji, aby zwiększyć swoje szanse? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, oszczędzając przy tym swoje siły. Należy spróbować chwycić się brzegu lodu i wołać przy tym o pomoc. Jeżeli uda nam się wciągnąć na lód nie można na nim stawać. O wiele bezpieczniej jest się po nim czołgać. W przypadku, kiedy nie uda się nam wydostać na lód, warto zdjąć kurtkę, kiedy ta namoknie i stanie się dodatkowym balastem. Z kolei po wyjściu z wody trzeba jak najszybciej zdjąć mokre ubranie. Wskazany jest też ruch, który pomoże rozgrzać ciało.

Jeżeli lód załamał się pod kimś innym, przed udzieleniem pomocy takiej osobie należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub poprosić o to innego świadka zdarzenia. Poza tym należy głośno krzyczeć i zwrócić uwagę innych ludzi. Pomóc ofierze należy dopiero po ocenie sytuacji. Po lodzie nie wolno chodzić. Trzeba się po nim czołgać, ale tylko do momentu, kiedy lód nie zacznie pękać. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wycofać się tą samą drogą.

Za wszelką cenę takiej osobie nie można podawać swojej dłoni, co jest częstą przyczyną podwójnego utonięcia. W zamian należy podać jej szalik, linę czy gałąź. Jeżeli ofierze zerwania lodu uda się wydostać należy nakazać jej czołganie. Nie wolno dopuścić do tego, aby osoba taka wstała i chodziła po lodzie, co może doprowadzić do jego ponownego zerwania. Po wydostaniu się na brzeg pozostaje podanie jej czegoś ciepłego do picia oraz zagwarantowanie suchych ubrań. Jak wspominaliśmy, do rozgrzania ciała wskazany jest też ruch.

Podsumowanie

Bez wątpienia wędkarstwo podlodowe może być niezwykle atrakcyjną formą połowu ryb. Przy wycieczce na ryby srogą zimą warto jednak znać wszystkie zasady bezpieczeństwa przy wędkarstwie podlodowym. Wówczas ta forma wędkarstwa nie będzie nieść w sobie zbędnego ryzyka.