Jesień to ta pora roku, kiedy jest spora szansa na naprawdę duże okazy. Drapieżniki, które przez lato stroniły od upałów, teraz wypływają na żer, szukając pokarmu na zbliżającą się zimę. Zdarza się jednak, że mimo tego, iż udało nam się złapać na haczyk całkiem dużą rybę, to ta się nam zerwała. Z pewnością łowienie dużych okazów wymaga szczęścia, ale i umiejętności. Ponadto niezbędny jest nam też sprzęt pomocniczy. Tak więc, jak zapanować nad grubą rybą?

Podbierak

Przede wszystkim wspomnieć trzeba o podbieraku, o którym niestety wielu wędkarzy zapomina. Jeśli nie inaczej jest z Tobą w starciu z dużym okazem niezależnie od doświadczenia, jesteś skazany na porażkę. Wyciągnięcie ogromnej ryby gołymi rękoma wymaga od nas bowiem nie lada wprawy. Z pewnością wędkarz wyposażony w podbierak czuje się pewniej i wówczas będzie to o wiele łatwiejsze. Inną kwestią jest już to, że wielu wędkarzy nie potrafi z podbieraka korzystać.

jak zapanować nad grubą rybą

Tak więc najważniejsze jest, aby nie gonić ryby podbierakiem, co może przyczynić się do jej utraty. Nakierować należy ją tak, aby sama wpłynęła do siatki. Ponadto holować ją trzeba pod nurt rzeki, co ułatwi jej schwytanie. Kiedy ryba jest na tyle blisko, że można zacząć ją manewrować, okaz skierować trzeba w górę. Nabrawszy powietrza, złowiona ryba osłabnie, co trzeba wykorzystać i ją schwytać. Warto pamiętać, że po złapaniu ryby nie należy wyciągać jej z wody. Zrobić to należy po dopłynięciu do brzegu. Dzięki temu maleje ryzyko uszkodzenia podbieraka.

Wyłowienie ryby gołymi rękoma jest trudne i wymaga wyczucia odpowiedniego momentu do ataku. Jeśli jednak nie mamy podbieraka, z wędką postępować trzeba podobnie, a rybę kierować do góry, łapiąc ją za kark, kiedy ta osłabnie.

Kolega po fachu

Wybierając się na łowienie naprawdę dużych okazów, o pomoc poprosić można kogoś ze znajomych. Nie tylko będzie nam raźniej, ale i łatwiej. Szczególnie w sytuacji, kiedy przychodzi nam łowić w silnym prądzie rzeki, kiedy to manewrowanie jednocześnie wędką i podbierakiem jest po prostu trudne.

Skoro wiecie już, jak zapanować nad grubą rybą głęboko wierzymy, że Wasz czas na złowienie dużych okazów jeszcze przyjdzie. Wszak jesteście teraz do tego przygotowani nieco lepiej.