Czy zakup sprzętu wędkarskiego może być trudny? Patrząc na to, jak wiele go na rynku wydaje się, że bez wątpienia jest to zadanie wymagające od nas poświęcenia nie tylko odrobiny, ile większej ilości czasu. Nie przedłużając, zastanówmy się więc, jak kupić sprzęt wędkarski. Weźmiemy tu pod uwagę jego jakość i ceny, które na ogół chodzą ze sobą w parze, choć nie zawsze.

Bo liczy się marka

Szukając wędek, kołowrotków, haczyków czy linek wielu z nas zwraca uwagę na markę i oczywiście słusznie. Trzeba jednak zauważyć, że firmy, które są tak wysoko cenione przez wędkarzy, na ogół tylko część akcesoriów produkują osobiście. Na ogół zdarza się, że zlecają one je podmiotom zewnętrznym, podając im orientacyjną cenę sprzedaży oraz właściwości takiego produktu. Jest to rozwiązanie tańsze i o wiele łatwiejsze, aniżeli przygotowanie fabryki do produkcji kilkuset różnego rodzaju akcesoriów.

Czy droższe oznacza lepsze?

Przyjęło się mówić, że dobry sprzęt wędkarski kosztuje naprawdę sporo. Z pewnością po części jest to prawda, bo produkty, do których użycia wykorzystano najlepsze komponenty, po prostu muszą być droższe. Nie zawsze jednak droższy sprzęt jest lepszy. Wiele zależy od metody połowu czy preferencji wędkarza. Poza tym znane są przypadki, kiedy to elektroniczne sygnalizatory psuły się przy mżawce już na pierwszym połowie, a nowiutkie węglowe szczytówki łamały się jak zapałki. Weźmy tu pod uwagę, że zdarzyć się może, że nawet ten sam sprzęt wyprodukowany na rynek polski czy zagraniczny może być zupełnie inny, gdyż inne znajdują się w nim komponenty.

Wędki

Przechodząc do samego sprzętu, w pierwszej kolejności skupić się trzeba na wędkach. Tak oto wędziska firm takich jak: Jaxon, Dragon, Mikado czy Konger są do siebie porównywalne. Przynajmniej wtedy, kiedy jest to podobna półka cenowa. Wyznacznikiem będzie tu więc cena. Przy wędkach za 300 i 310 zł u dwóch producentów nie poczujemy wielkiej różnicy, ale za 150 zł i 300 zł już na pewno.

jak kupić sprzęt wędkarski
Wyższy stopień zaawansowania technologicznego gwarantują natomiast wędki od Daiwy czy Shimano. Czy jednak taka wędka daje gwarancję złapania naprawdę dużej ryby? Nie, ponieważ przede wszystkim liczą się tu umiejętności.

Nieco inaczej wygląda to natomiast przy wędkach wyczynowych. Rzeczywiście wędziska od Garbolino czy Sensasa mogą już zapewnić jakąś przewagę nad konkurencją, nie wspominając już o samym komforcie łowienia.

Żyłki

Drugim najważniejszym po wędce elementem zestawu wędkarskiego jest żyłka. Można tu się posiłkować wszelkimi forami czy klubami dla wędkarzy, choć nawet droga żyłka w naszym przypadku może okazać się bublem. Warto więc je wypróbować osobiście. Na to potrzeba jednak czasu i nie ukrywajmy…cierpliwości.

Kołowrotki

Wśród kołowrotków numerem jeden na rynku są produkty od Daiwa i Shimano, choć nie każdego wędkarza stać na takie młynki. Wielu zadowolić musi się więc kołowrotkami tańszymi i słabszymi jakościowo. Tak naprawdę nie ma jednak na co narzekać, bo nawet one starczyć powinny wędkarzowi na kilka sezonów.

Haczyki i kotwiczki

Istotne są również haczyki. To właśnie od nich zależy, czy uda się dobrze zaciąć rybę. Najlepsze są pod tym względem Gamakatsu i Ownery, ale również i ich cena jest wysoka. Dlatego dobrą jakość do ceny dają haczyki Kamatsu. Na pewno sporo zależy tutaj od tego, czy jest to łowienie rekreacyjne, czy może start w zawodach. W tym drugim przypadku szczególna oszczędność może się nie opłacić.

Zanęty i przynęty

Czy warto wydawać pieniądze na zanęty takich firm jak Sensas lub Marcel van den Eynde bądź przynęty od Dynamite Baits? Naszym zdaniem nie. W zamian postawić można na zanęty firmy Traper. Wszak nie od dziś wiadomo, że nie sam skład zanęty i jej dodatki liczą się najbardziej, ale sposób jej przygotowania i podania.

Przynęty spinningowe

Najpopularniejsze na polskim rynku są przynęty od firm Jaxon, Konger czy Mikado. Całkiem nieźle na tle dużej konkurencji wypadają jednak również założone przez Polaków firmy Salmo czy Dorado. Wybór jest tu naprawdę ogromny, a więc przynajmniej na początku swojej przygody z wędkarstwem nie warto w tym segmencie przepłacać.

jak kupić sprzęt wędkarski
Skoro wiecie już, jak kupić sprzęt wędkarski i w jakie marki zainwestować, czas najwyższy odwiedzić najbliższy sklep z takimi akcesoriami. Najważniejsze jest, aby podczas zakupów nie dać ponieść się emocjom, co jak rozumiemy, łatwe nie jest.