Wielu wędkarzy nie przykłada wielkiej wagi do wyboru żyłki. Jest to spore uchybienie, ponieważ żyłka to jeden z najważniejszych elementów naszego zestawu. Nie da się ukryć, że wybierając ten produkt w sklepie wędkarskim, możemy czuć się nieco zagubieni. Wszystko dlatego, że wybór jest tu naprawdę ogromny. Skoro tak zastanówmy się nad tym, jak wybrać dobrą żyłkę. Na co zwrócić uwagę wybierając ten produkt?

jak wybrać dobrą żyłkę

Żyłka a metoda łowienia

Wybór żyłki uzależniony powinien być przede wszystkim od metody łowienia. Tak oto, jeśli chcemy łowić metodami gruntowymi czy spławikowymi, najlepsza będzie żyłka tonąca, która jest odporna na przetarcia. Jej kolor dobrany natomiast powinien być do koloru dna. Zauważmy, że zdarza się, że producenci na opakowaniach umieszczają informacje o tym, że żyłka jest tonąca, a jest zupełnie inaczej. Wówczas posłużyć trzeba się płynem do mycia naczyń, który przełamuje napięcie powierzchniowe wody lub specjalnym płynem do żyłki w sprayu. Poza tym warto zadbać, aby była ona z domieszką fluocarbonu, który zwiększa jej wytrzymałość i żywotność. Z kolei przy metodzie bolońskiej lepsze będą żyłki pływające, które unoszą się na wodzie.

Kolor

Wprawdzie kolor żyłki nie ma aż tak wielkiego znaczenia, to jednak warto dopasować ją do koloru wody i jej przezroczystości czy rodzaju dna. Spore znaczenie kolor ma jedynie przy metodzie spinningowej. Jaskrawe barwy żyłki ułatwiają bowiem wędkarzowi jej obserwację. Najbardziej neutralne są natomiast żyłki bezbarwne bądź w odcieniach szarości i błękitu. Powinny one być również matowe. Żyłki błyszczące, które odbijają światło, będą bowiem odstraszać ryby.

Podsumowanie

O tym, jak wybrać dobrą żyłkę wiecie już całkiem sporo. Na koniec odnieśmy się jeszcze do metod ich przechowywania. Na pewno nie powinny być to bagażniki samochodów, w których latem temperatura przekracza nawet pięćdziesiąt stopni Celsjusza. W takich warunkach żyłka traci swe właściwości i pęka. Żyłki przechowywać trzeba bowiem w miejscu zacienionym. Nie mogą być one też wysuszone. Aby temu zapobiec, przed łowieniem można zamoczyć je w wodzie.