Nie ma wątpliwości co do tego, że doświadczeni wędkarze przywiązują ogromną wagę do czasu połowu. Wielu z nich nie ukrywa, że ryby najbardziej biorą o określonej porze dnia i miesiąca. To samo tyczy się jednak również i zjawisk pogodowych. Dlatego też warto przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej. Skomro tak odpowiedzmy sobie na pytanie, jaka pogoda na połów jest najlepsza?

Pogoda, która usypia ryby

Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, że ryby nie lubią stabilnej pogody, która panuje przez dłuższy czas, co je usypia. Dlatego też często o dobre warunki ciężko na terenie Skandynawii czy zachodniej Rosji, kiedy to nad tymi regionami do czynienia mamy z wyżem.

jaka pogoda na połów jest najlepsza
Zupełnie inne warunki panują, kiedy wyż utrzymuje się na południu Europy. W takiej sytuacji południowy wiatr ociepla powietrze, dzięki czemu nie jest ono tak bardzo suche. Ponadto wędkarze zauważają, że ryby o wiele lepiej biorą tuż przed nadejściem chłodnego frontu atmosferycznego, co ma również związek ze spadkiem temperatury oraz ciśnienia, a jednocześnie zwiększeniem wilgotności.

Opady

Nie jest tajemnicą, że ryby dobrze biorą także podczas opadów deszczu, jak i zaraz po ich ustaniu. Co ciekawe jak na razie naukowcom nie udało się ustalić, dlaczego tak się dzieje, to wielu twierdzi, że może mieć to związek z ich niespokojnym zachowaniem. Podczas załamania pogody podobnie zachowują się zresztą ludzie.

Zauważmy jednak, że łowienie ryb w ulewnym deszczu nie należy najprzyjemniejszych. Ponadto może być również niebezpieczne. Szczególnie kiedy połów ma miejsce również przy silnym wietrze. Lepiej wówczas takie łowisko opuścić i poczekać na poprawę warunków atmosferycznych pamiętając, że najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.

Zjawiska atmosferyczne

Pogoda to tylko jeden z czynników, który ma wpływ na branie ryb. Poza nimi wędkarze wskazują także na określone zjawiska atmosferyczne. Tak oto dobowy rytm życia wyznacza światło dnia i ciemność nocy.

Ryby najchętniej biorą więc w okolicach pełni, kiedy to noce są dość jasne, a dodatkowo na ziemię działają również większe siły grawitacyjne mającego wpływ na naszą planetę księżyca. Wręcz przeciwnie jest natomiast podczas nowiu księżyca. Wówczas szansa na udany połów jest niewielka i lepiej wycieczki na ryby w tym czasie unikać.

jaka pogoda na połów jest najlepsza

Pod uwagę weźmy również porę takiego połowu. Otóż nie brak wędkarzy, którzy są przekonani co do tego, że ryby najlepiej łowi się o świcie lub o zmierzchu. Wówczas efektywność brania jest według ich największa i patrząc na to, że w większości są to doświadczeni wędkarze, można im wierzyć. Inni dodają do tego południe, kiedy to słońce nad horyzontem znajduje się najwyżej.

Nie jest więc powiedziane, że w dzień ryby biorą gorzej. Patrząc natomiast na czyhające na nas nocą zagrożenia, lepiej jest takich połów unikać. Szczególnie kiedy nie jesteśmy w nich zbyt doświadczeni. Wówczas możemy sobie z tym nie poradzić, a jednocześnie narazić się na jakieś niebezpieczeństwo. Podobnie zresztą jak przy połowach w ulewnym deszczu czy przy silnym wietrze, jeśli mówimy tutaj o połowach z łodzi czy pontonu.