BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Wędkarstwo morskie

Jak łowić ryby w morzu?

jak łowić ryby w morzu

Wakacje w pełni, a to oznacza, że wielu z nas spędza czy też spędzi swoje urlopy nad morzem. Nie musi to jednak oznaczać, że zachodzi wówczas konieczność rezygnacji z najlepszej formy relaksu, jaką niewątpliwie jest łowienie ryb. Pamiętać trzeba jednak o tym, że wędkarstwo morskie różni się od tego w stawie, jeziorze czy rzece. Nie tylko musimy przygotować się na łowienie zupełnie innych gatunków ryb, ale również wziąć pod uwagę większe fale oraz ogromną przestrzeń. Zastanówmy się w związku z tym, jak łowić ryby w morzu.

Połów z brzegu i łodzi

Zacznijmy od połowu z plaży. W tym przypadku wykorzystujemy specjalnie przeznaczone do tego wędziska. Ich długość dochodzi do 5 m, a ciężar wrzutowy wynosi 150-200 g. Pamiętajmy również, aby takie wędki odpowiednio zabezpieczyć i to samo zrobić z kołowrotkiem. Niekorzystnie oddziaływać może na nie bowiem sól morska. Przy łowieniu z brzegu najpopularniejsze jest tak zwane wędkarstwo surfcastingowe, a najlepszymi miejscami do połowu będą molo, falochron oraz kanały łączące morze z jeziorami czy same ujścia rzek.

jak łowić ryby w morzu

Jeśli nie chcemy łowić z brzegu, pozostaje nam wypłynąć na otwartą wodę, co jednak wiąże się z większym wydatkiem. Choćby ze względu na wynajęcie kutra czy łodzi, bo pływanie pontonem przy większych falach może być niebezpieczne. Oczywiście pomijamy tutaj fakt łowienia sieciami, bo tę metodę pozostawiamy rybakom, dla których jest to sposób na życie. O wiele bardziej relaksujące jest łowienie z wykorzystaniem wędki. Pamiętać trzeba tylko o jej solidnym umocowaniu. W innym wypadku możemy stracić swoje wędzisko na skutek większych fal czy silniejszych ryb.

Oczywiście ważny jest również sam wybór odpowiedniego łowiska. Na pewno nie ma większego sensu szukać ryb w pobliżu kąpielisk. Z jednej strony nie wolno zarzucać wędki w miejscu, gdzie pływają ludzie. Z drugiej nawet wtedy, kiedy to zrobimy, w zasadzie nic nam to nie da. Nie jest tajemnicą, że obecność ludzi może spłoszyć ryby, co zresztą dzieje się dość często.

Ryby słodkowodne i słonowodne

Bałtyk jest morzem o stosunkowo niewielkim zasoleniu. Dzięki temu znajdziemy w nim ryby nie tylko słonowodne, ale i słodkowodne oraz dwuśrodowiskowe. Do tych pierwszych zaliczyć możemy flądry, dorsze, belony, sandacze, trocie czy jazie. Z ryb słodkowodnych natrafić można na płocie, węgorze czy leszcze.

jak łowić ryby w morzu

Chcąc łowić ryby w morzu, nie można zapomnieć o wykupieniu odpowiednich zezwoleń. Problemem mogą być ich wysokie ceny, choć opłaty są tu bardzo różne. Na pewno tańsze są pozwolenia na łowienie z brzegu, aniżeli połów bezpośrednio na morzu. Mimo wszystko warto tego dopilnować. W innym wypadku ryzykujemy wysokimi karami, które znacznie przewyższają ceny takich zezwoleń. Dodajmy jeszcze, że wykupić je można nawet na tydzień czy miesiąc, choć z oczywistych względów bardziej opłacalne są te kwartalne czy roczne.

Skoro wiecie już, jak łowić ryby w morzu, głęboko wierzymy, że wędkarstwo morskie sprawi Wam wiele frajdy. Nawet w sytuacji, kiedy nie uda Wam się złapać rekordowego okazu. Kilka godzin spędzonych w zupełnie obcym dotychczas środowisku, na pewno wpłynie na Was bardzo pozytywnie.

3 Comments

 1. mkm

  Ja kiedyś zostałem zabrany przez mojego kumpla na kuter Cpt Morgan. I od tamtej pory wiedziałem, ze będę co roku wracał do nich własnie. Jednak łowienie z kutra a łowienie z brzegu czy nawet łódki na jeziorze to jest mega różnica. Polecam wszytskim miłośnikom sprobować.

 2. leon

  u mnie przygodą niesamowitą okazało się spotkanie z załogą cpt morgana, jednostka fantastyczna, ludzie przesymatyczni, wszystko zorganizowane z największą starannością i dbałością o potrzeby pasażerów, bez zadnych kombinacji pieniadze wydane dobre, połów słaby, ale teraz ryba na bałtyku to malizna sama, trzeba zrobic przerwę żeby się odrodziła na pewno za rok znowu się wybiorę

 3. Adrian

  Świetny artykuł.
  Jedno mnie boli, że od ubogich obywateli( porównując z innymi krajami UE) pobiera się opłatę za lowienie na morzu. To jest co najmniej śmieszne. Opowiedzialem to swojemu koledze który jest Szkotem, to myślał że żarty sobie robię.
  No cóż zarobić na każdym trzeba.

Leave a Reply