Wiecie już, czym są elektryczne sygnalizatory brań. Czas na drugą część poradnika dotyczącego tych artykułów. Odniesiemy się w nim do ich klas oraz powiązanych z nimi akcesoriów.

Trzy klasy sygnalizatorów

Zasadniczo elektroniczne sygnalizatory brań podzielić możemy na trzy klasy. Pierwszą grupę stanowią sygnalizatory najtańsze, a więc i najprostsze. Te często nie mają żadnych regulacji lub je mają, ale są one mocno ograniczone. Na ogół sygnalizacja odbywa się w nich na zasadzie promienia lasera. Nie można również do nich podłączyć swingerów.

W przypadku sygnalizatorów ze średniej półki cenowej mamy do czynienia z produktami sygnalizującymi branie za pomocą mikroprocesora. Nie dość, że możemy wpiąć w nie swingery, to posiadają one również większą ilość regulacji. Ponadto pokazują też kierunek brania oraz posiadają jego pamięć.

elektroniczne sygnalizatory brań

Najlepszym, choć i najdroższym wyborem będą sygnalizatory z najwyższej półki. Te charakteryzują się szerokim zakresem regulacji głośności, tonu, czułości oraz posiadają pamięć brania i pozwalają wpiąć swingery. Najczęściej stosuje się w nich wielofunkcyjną technologię cyfrową. Mówimy tu m.in. o wielokolorowych diodach, ostrzeżeniu o niskim poziomie baterii, systemach umożliwiających zaprogramowanie sygnalizatorów do centrali, testach zasięgu, nocnym podświetleniu, magnetycznej rolce o wysokiej czułości, gumkach antypoślizgowych czy sygnale brania „do brzegu”. Poza tym produkty takie są również w pełni wodoodporne.

Akcesoria

Elektroniczne sygnalizatory brań mają również swoje akcesoria, do których zaliczyć możemy szybkozłączki czy stabilizatory wędziska. Pierwsze przydają się podczas demontażu stanowiska. Nie ma wówczas potrzeby wykręcania sygnalizatora. Wystarczające będzie rozłączenie szybkozłączki.

Stabilizatory natomiast umieszcza się pomiędzy stanowiskiem a sygnalizatorem. Ze stabilizatorów nie musimy korzystać przy każdym łowieniu. Na pewno przydadzą się nam jednak w momencie, kiedy wędkujemy na łowisku dość wietrznym. Sygnalizator jest bowiem gwarancją, że wędzisko nie wypadnie nam z widełek.

elektroniczne sygnalizatory brań

Na koniec wspomnijmy jeszcze o pudełkach, w których takie sygnalizatory możemy przechowywać. Kupując je w zestawie z centralką, pudełka są do nich dołączone. W innym wypadku dokupić będzie je trzeba osobno i warto się w takie akcesorium zaopatrzyć. Nie dość, że jest to artykuł dość tani, to sygnalizatory wręcz przeciwnie należą do jednych z kosztowniejszych elementów sprzętu wędkarskiego. Tym samym warto je dobrze zabezpieczyć.