Wielu wędkarzy nie wyobraża dziś sobie łowienia ryb bez elektronicznych sygnalizatorów. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Trzeba mieć bowiem na uwadze, że elektroniczne sygnalizatory brań sprawiają, że połowy są znacznie bardziej komfortowe. Nie ma więc potrzeby siedzenia i wpatrywania się w wędki, co trudne może być szczególnie w nocy. Jak w związku z tym wyglądają takie produkty?

Pokrętła służące regulacji

Przede wszystkim zauważyć trzeba, że sygnalizatory mają dwa lub trzy pokrętła, które służą regulacji głośności, czułości oraz tonu głosu. Pierwsze pokrętło służy na ogół regulacji głośności, co jest korzystne szczególnie w nocy, kiedy zdarzy nam się zasnąć.

Drugie pokrętło także jest związane z głośnością, choć dotyczy jego tonu. Warto temu pokrętłu przyjrzeć się nieco dokładniej i ustawić je tak, aby wydawany przez urządzenie odgłos nie przeszkadzał innym wędkarzom łowiącym w okolicy.

elektroniczne sygnalizatory brań

Trzecie pokrętło odpowiada natomiast za czułość brań. Ustawiamy nim, kiedy sygnalizator się odezwie. Zauważmy tu, że sporym błędem jest ustawianie jego maksymalnej czułości. Wówczas elektroniczne sygnalizatory brań odzywać się będą nawet przy większej fali czy lekkim powiewie wiatru. Czułość najlepiej więc ustawić na średnią. Wówczas sprzęt ten da o sobie znać dopiero przy braniu.

Dodatkowo wybierając taki sygnalizator, warto zwrócić uwagę na znajdujące się w sygnalizatorze elektroniczne diody. Jak nie trudno się domyślić te podczas brania zaczynają się świecić. Na pewno jest to bardzo korzystny dodatek podczas łowienia po zmroku. Tym bardziej że dzięki nim wiemy, gdzie zostawiliśmy swoje wędki.

Centralka

Uwagę zwróćmy również na centralkę, która często z sygnalizatorami sprzedawana jest w komplecie. Bezprzewodowa centralka to świetny dodatek i wbrew pozorom przydaje się nie tylko śpiochom. Ponadto przyda się również tym wędkarzom, którzy z różnych powodów nie mogą rozbić namiotu tuż przy brzegu i muszą rozlokować się kilkadziesiąt metrów od niego. Biorąc z kolei pod uwagę zasięg takiej centralki, to wystarczająca będzie ta o zasięgu dochodzącym do 100 m.

Na dziś tyle. W kolejnej części odniesiemy się natomiast do typów sygnalizatorów oraz powiązanych z nimi akcesoriów.