Coraz większa liczba wędkarzy decyduje się na wędkowanie nocą. Można to zrozumieć. Przede wszystkim spojrzeć trzeba tu bowiem na efektywność takich połowów. Wielu wędkarzy bez ogródek podkreśla, że łowienie ryb nocą jest skuteczniejsze. Skoro tak warto wiedzieć, jak łowić ryby nocą. Czy jest coś, o czym szczególnie nie wolno nam zapomnieć podczas łowienia ryb w nocy?

Kiedy łowić ryby w nocy?

W pierwszej kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, kiedy najlepiej łowić ryby w nocy i które z nich są wówczas najaktywniejsze. Jeszcze do niedawna większość wędkarzy jednym tchem wymieniłaby tutaj węgorza i suma. Rzeczywiście ryby te są po zmierzchu nadzwyczaj aktywne, najintensywniej żerując właśnie w nocy.

jak łowić ryby nocą

Znacznie łatwiej łowić jednak wówczas także karpie, liny, leszcze czy amury. Trzeba pamiętać, że w nocy pod powierzchnią wody nie widać żyłki i haczyka. Dzięki temu wiele ryb jest mniej ostrożnych, co dotyczy nawet najbardziej płochliwych gatunków.

Sprzęt

Łowienie ryb nocą zaczyna się kilka godzin wcześniej, kiedy jest jeszcze widno. Dlatego też większość wędkarzy ma je dobrze przygotowane. Zdarzyć się jednak może, że zestawy będzie trzeba poprawić. Dlatego też dobrze mieć jakieś zapasowe akcesoria, a w tym przypony, krętliki z agrafką, koszyczki zanętowe, ciężarki czy haczyki. Wszystko powinno być dobrze oznaczone. To samo tyczy się również nożyczek oraz szczypiec, a także oświetlenia, któremu poświęcimy kolejny akapit.

Zanim przejdziemy jednak do podstawowych źródeł światła, skupmy się na świetlikach. Dobrym pomysłem jest takie ich wyważenie, aby nad wodę wystawały jedynie ich czubki.

Oświetlenie

Czym w związku z tym świecić podczas nocnego wędkowania? Przede wszystkim uwagę zwrócić trzeba na Regulamin Amatorskiego Połowu Ryb. Ten zabrania bowiem wabienia ryb sztucznymi źródłami światła. Doskonale sprawdzą się więc lampki diodowe.

W przypadku nocnego łowienia ryb wędkarze często korzystają z lamp biwakowych, które oferują kilka trybów pracy o różnej i intensywności świecenia. Najmocniejsze światła sprawdzą się przy dalszej odległości od brzegu. Tryb minimalny będzie natomiast najlepszy przy obsłudze wędki.

Lampa kempingowa to jednak nie wszystko. Poza tym wędkarz powinien mieć przy sobie również mocniejsze źródło światła, które będzie niezbędne do nabijania przynęty na haczyk czy sprawdzenia stanu wędziska. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie latarka czołowa. Także z tego względu, że wędkarz ma wówczas dwie wolne ręce.

W obawie przed łamaniem RAPR na latarkę taką nałożyć można kolorowy filtr lub rozpraszający światło dyfuzor. Najlepszy będzie ten o barwie czerwonej. Nie dość, że takie światło jest niezauważalne z dalszej odległości, to nie płoszy również żerujących w wodzie ryb.

jak łowić ryby nocą

Niezależnie od rodzaju latarki uwagę zwrócić trzeba także na stopień ochrony takiego urządzenia. Uwagę zwrócić trzeba na oznaczenie IPX4. Jest to równoznaczne z tym, że sprzęt taki jest odporny na deszcz, zalanie czy kontakt z nagłym i intensywnym strumieniem wody.

Jak widzimy, wysoka jakość w połączeniu z oszczędnością sprawia, że zdecydowanie najlepiej wyglądają tutaj lampy diodowe. Są energooszczędne, a jednocześnie łatwe w użytkowaniu.

Przygotowanie łowiska

O tym, jak łowić ryby nocą wiecie już całkiem sporo. Jak dotąd nie odnieśliśmy się jednak do przygotowania samego łowiska, co należy zrobić za dnia. Najlepiej łowić z brzegu. Jeśli wówczas łowisko będzie dobrze przygotowane, nic nie rozproszy żerujących w nim ryb. Ponadto łowić możemy też z kładki czy łodzi. Pamiętać trzeba wtedy o tym, aby dokładnie zabezpieczyć wszystkie przedmioty znajdujące się w pobliżu. Podczas ciszy, która towarzyszy łowieniu ryb nocą w zasięgu wielu metrów spłoszyć może je nawet upadający nóż czy inny przedmiot znajdujący się pod ręką.

Pozostałe

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Biorąc pod uwagę nocny połów i fakt, że ryby w okolicach północy biorą najgorzej, warto wcześniej przygotować ognisko. Jego blask poprawi nam humor i doda energii, nie mówiąc już o jego sferze praktycznej. Ponadto przyda się również przeciwdeszczowa peleryna lub cały namiot, a także termos z gorącą kawą.

Głęboko wierzymy, że teraz, kiedy wiecie już, jak łowić ryby nocą ryby po zmroku łowić będziecie znacznie częściej i co najważniejsze będą to połowy naprawdę efektywne. Jesteście na nie gotowi?