BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Przynęty

Najlepsze sposoby na przygotowanie ziaren

najlepsze sposoby na przygotowanie ziaren

Wiele dużych okazów ryb karpiowych łowionych jest na różnego rodzaju ziarna, które stanowią doskonałą przynętę i zanętę. Ziarna same w sobie nie muszą być jednak skuteczne. Będzie o wiele lepiej, jeśli zostaną przygotowane w odpowiedni sposób i przy okazji połączone w mieszanki zanętowe. Skoro tak warto nieco bliżej poznać najlepsze sposoby na przygotowanie ziaren. Czy przygotowujecie je zgodnie z recepturą?

Gotowanie

Zacząć należałoby od najprostszego sposobu przygotowania ziaren, a więc zalania ich wodą i gotowania. Jeśli stawiacie na tę metodę, która dodajmy od razu, nie jest najefektywniejsza, ale za to prosta, ziarna zalać wodą musicie dzień przed wyprawą na ryby, co dotyczy też wszystkich grubych ziaren jak kukurydza, łubin czy groch.

najlepsze sposoby na przygotowanie ziaren
Ziarna takie gotujemy do momentu zagotowania się wody, po czym odstawiamy do napęcznienia. To jedna z metod przygotowania ich poprzez gotowanie. Ponadto można gotować je nieco dłużej, aż staną się bardzo miękkie. Jest to nawet skuteczniejsze, gdyż uwolnią one do wody więcej aminokwasów czy aromatów, które będą w stanie przyciągnąć ryby. Niestety, jeśli je rozgotujecie, nie będzie możliwości nadziania ich na haczyk.

Pamiętać należy również o wszelkich zabiegach, które poprawią jakość ziaren. Wspomnieć tu trzeba przede wszystkim o przyprawach takich jak sól – kamienna lub morska czy cukier i miód, które sprawdzają się zwłaszcza w przypadku kukurydzy. Sprawdzą się również inne dodatki jak na przykład maggi. Dzięki temu ziarna wrzucone do wody będą wydzielały silniejszy aromat i odróżniały się od ziaren innych wędkarzy.

Parzenie

Ziarna można również i parzyć. Wybierając tę metodę ich przygotowania, wystarczy na noc przed wyprawą na ryby ziarna wrzucić do termosu i zalać je wrzątkiem. Nie należy jednak wsypywać ich po sam brzeg. Wiele z nich potrafi bowiem mocno spęcznieć, znacznie zwiększając swoja objętość, jak to jest w przypadku łubinu. Taki błąd kosztować nas może zniszczenie termosu.

Zakiszenie

Zakiszenie ziaren to metoda, której wielu młodych wędkarzy nie zna. Rzeczywiście wydawać się może, że jest to metoda nieskuteczna, bo czy zakiszone ziarna mogą być lepsze od świeżych?

Jak się okazuje tak. Wiele dużych ryb znając zapach zanęty, nie sięga po nią ze względu na związane z tym niebezpieczeństwo. Zanęty takie leżą w wodzie dość długo i kisną. Oznacza to, że zapach ten kojarzy się rybom z bezpiecznym pokarmem. Każdy więc, kto nie łowił jeszcze na zakiszoną zanętę, powinien tej metody spróbować. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że efektywność połowów znacznie wzrośnie.

najlepsze sposoby na przygotowanie ziaren
Skoro jest to tak efektywna zanęta, warto wiedzieć, jak ją przygotować. Nie jest to trudne. Wystarczy ziarna takie zalać wodą i odstawić w temperaturze pokojowej na 2-3 dni przed połowem. Czas kiszenia może być jednak inny, jeśli proces ten będzie odbywał się w innej temperaturze, tak więc uwagę zwrócić trzeba na efekt końcowy. Dobrze zakiszone ziarna poznamy po dużej ilości bąbelków i białym osadzie na powierzchni wiadra.

Słodowanie

Doskonałym dodatkiem do zanęt mogą być również słodowane ziarna pszenicy lub jęczmienia, które charakteryzuje karmelowy smak i aromat. Minusem przygotowywania ziaren w ten sposób jest natomiast strata czasu. Proces ten jest bowiem dość czasochłonny.

Zabierając się za ich przygotowanie, najpierw ziarna trzeba wymoczyć przez około pół dnia, a następnie odlać z nich wodę tak, aby pozostały wilgotne. Później należy je przez kilka dni trzymać w temperaturze pokojowej, ale bez dostępu światła, dbając jednocześnie o to, aby były wilgotne, ale nie zamoczone w wodzie.

Kiedy ziarna zaczną kiełkować i pojawią się kiełki korzeniowe na około połowę długości ziaren, proces kiełkowania trzeba zakończyć, a ziarna zasuszyć. Suszenie nie może być jednak zbyt długie i najlepiej do tego wykorzystać grzejnik. Kiedy będą już zupełnie suche, należy je rozdrobnić i usunąć wysuszone kiełki. Takie ziarno trzeba następnie prażyć, do czego wykorzystać można piekarnik czy patelnię. Robimy to aż do momentu otrzymania pachnącego słodu.

Prażenie

Jeśli chcecie poznać wszystkie najlepsze sposoby na przygotowanie ziaren, wspomnijmy też o prażeniu, do czego poza pszenicą i kukurydzą nadają się znakomicie rośliny oleiste jak konopie, dynia czy słonecznik.

najlepsze sposoby na przygotowanie ziaren

Ziarna takie praży się do momentu uzyskania zmiany koloru lub aromatu. Przed wrzuceniem ich do wody należy je zamoczyć lub zmielić i dodać do zanęty.

Trzy rodzaje ziarna

Pamiętajcie jeszcze, że w przygotowanej zanęcie znaleźć się powinny co najmniej trzy rodzaje ziaren, które zawierają w sobie duże ilości białka, cukrów oraz tłuszczy. Białko znajdziecie w roślinach strączkowych czy łubinie żółtym. Dużą zawartość tłuszczy oferują z kolei konopie czy rzepik, a cukrów – kukurydza lub pszenica.

Tak przygotowana zanęta będzie dla ryby bardzo atrakcyjna. Nie dość, że zawiera ona w sobie duże ilości składników odżywczych, to także wydziela kuszący smak i aromat.

Jeśli natomiast nie masz czasu na osobiste przygotowanie skutecznych zanęt, wiele gotowych mieszanek zanętowych znajdziesz w naszym sklepie, które zgromadziliśmy TUTAJ!

1 Comment

  1. Remigiusz

    Nie pojmuję jak zalane ziarna mogą rozerwać termos. Wydaje mi sie to prawie niemożliwe – aż muszę sprawdzić. Przecież ziarno „weźmie na siebie” tyle wody ile jest w termosie, a zatem objętość całości nie zmieni się. Nie zachodzą tam bowiem żadne procesy zmiany stanu skupienia. Kiedy gotuję ziarna w garnku na ‚al dente’ to po namoczeniu 24 godzinnym zagotowuję (litr ziaren i 2 litry wody – razem 3 litry, bo garnek ma ok. 4 litry) i odstawiam do wystygnięcia pod przykryciem (stara kołdra). Robię to wieczorem i rano mam gotowe ziarna do zanęty (i przynętę). W garnku jest 3 litry „towaru” – jak na początku. Perpetuum mobile w przyrodzie nie istnieje. Pozdrawiam serdecznie – Remigiusz

Leave a Reply