Safety System, a więc system czy zestaw bezpieczny to produkt, z którego korzystają niemal wszyscy łowcy karpi. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z prawdziwego przeznaczenia zestawów karpiowych, służących do mocowania ciężarków czy przyponów. Tak więc, czym jest zestaw bezpieczny? Przyjrzyjmy się mu nieco bliżej.

Uwolnienie ciężarka i ochrona karpia

Większość uważa, że zestawy bezpieczne służą samozacięciu karpia, a także uwolnieniu ciężarka, kiedy ten zostanie zaklinowany. To prawda, bo dąży się do ich jak największej efektywności. Nie można mimo wszystko zapomnieć o podstawowym zadaniu takich systemów. Służyć mają one bowiem również ochronie samego karpia.

czym jest zestaw bezpieczny

Każdy zestaw bezpieczny ma zabezpieczyć karpia przed skutkami zerwania naszego zestawu. Dla każdego wędkarza nie jest tajemnicą, że karp pływający z zerwanym zestawem z zamocowanym ciężarkiem, nie ma wielkich szans przeżycia. Szczególnie jeśli połów ma miejsce w wodach, które pełne są zawad czy roślinności. Jeśli nie chcecie dopuścić do takiej sytuacji, musicie wiedzieć, w jaki sposób korzystać z takiego zestawu.

Zasady działania

W Safety System ważne zadanie spełnia klips zestawu bezpiecznego. Ten pełni bowiem dwie role. Z jednej strony mocuje boczny ciężarek i ewentualnie pozwala na jego natychmiastową wymianę. Z drugiej z kolei przytrzymuje on krętlik łączący przypon z żyłką główną, przy czym ważniejszą rolą jest ta druga.

Zauważyć przy tym trzeba, że krętlik do wnętrza klipsa wciskany powinien być bardzo ciasno, aby ten się z niego nie uwolnił. Dzięki temu w razie zerwania żyłki, karp będzie miał problem z pozbyciem się ciężarka. Przy jego luźnym zamocowaniu z uwolnieniem się od zbędnego balastu ryba większych kłopotów mieć nie będzie.

czym jest zestaw bezpieczny

Jak rozwiązać ten problem? Najlepiej użyć krętlika o numer mniejszego lub też lekko zagiąć jego oczko. Zawsze tak stworzony zestaw warto wcześniej przetestować. W tym celu wystarczy uchwycić zestaw za haczyk ciężarkiem w dół, a następnie lekko potrząsnąć ręką. Jeżeli klips łatwo wyskoczy z krętlika, oznaczać to będzie, że zestaw jest dobrze skomponowany i nie zagraża samej rybie.

UWAGA!!! Nie ma sensu montować na żyłce dodatkowych stoperów, na co wielu wędkarzy się dalej decyduje. Jest to zbędne i nie daje żadnego rezultatu, a co najważniejsze powoduje ogromne zagrożenie dla życia karpia, kiedy rybie uda się z żyłki zerwać.

Skoro wiecie już, czym jest zestaw bezpieczny, czas wypróbować go w praktyce. Najlepiej przy najbliższej okazji…