Łowienie z brzegu zbiornika wodnego nie jest jedyną opcją. Często ze względu na linię brzegową w ogóle nie jest to możliwe. Dlatego też doświadczony wędkarz musi zainteresować się kajakiem, łodzią lub pontonem, dzięki którym możliwe jest wypłynięcie na środek jeziora, stawu czy rzeki. Kajak i łódka nie są jednak najlepszym wyborem. Nie dość, że są mniej stabilne, co przede wszystkim dotyczy tych pierwszych, to dodatkowo i cięższe, przez co często z ich wykorzystaniem niemożliwe jest łowienie ryb przy brzegu. Wszystko dlatego, że ze względu na swoją wagę mają one głębszą linię zanurzenia. Problemy te rozwiązuje ponton, a skoro tak zastanówmy się, jak wybrać ponton na ryby, aby cieszyć się nim wystarczająco długo?

jak wybrać ponton na ryby

Kształt, rodzaj i kolor

Zacząć należy od jego podłogi. W pontonach przeznaczonych dla wędkarzy stosuje się podłogi płaskie. Ułatwiają one bowiem pływanie po płytkiej wodzie wokół trzcin, które wystają ponad powierzchnię wody. Między innymi również z tego powodu do czynienia mamy w nich z podłogami sztywnymi. Najlepiej wypadają podłogi rolowane lub panelowe w profilach aluminiowych. Są one bardzo wytrzymałe, dzięki czemu nie zostaną one uszkodzone przez ostre krawędzie czy haczyki wędkarskie. Mniej ważny jest ich kolor, choć najlepiej sprawdzają się pontony kamuflujące w zielono-czarnej kolorystyce z ewentualnymi dodatkowymi daszkami z przodu od bryzgów.

Materiał

Skoro wiecie już, jak wybrać ponton na ryby biorąc pod uwagę jego kształt czy rodzaj, czas na materiał, z którego są one wykonane. Doskonale sprawdzają się pontony wykonane z 3-warstwowego materiału PVC, który dodatkowo jest wzmacniany siatką poliestrową z warstwami specjalnego kleju. Taki ponton jest znakomicie zabezpieczony przed otarciami oraz odporny przebicia czy na panujące warunki atmosferyczne. Poza tym materiał taki wytrzymuje również wysokie ciśnienie.

Dodatki

Uwagę radzimy zwrócić również na dodatki. Mowa tu między innymi o uchwytach na wędki, które montowany są do pawęży, ławeczki czy pokładu. Warto zadbać o to, aby dawały one możliwość zmiany kąta nachylenia oraz miały regulację uchwytu czy montowane były pionowo albo poziomo. W każdym momencie bez problemu powinny również dać się zdemontować.

jak wybrać ponton na ryby

Mobilność

Na korzyść pontonów w zestawieniu z łódkami przemawia jeszcze jedna ważna rzecz, a mianowicie ich mobilność. Są one bowiem znacznie lżejsze niż łódki, do których zwodowania czy załadowania często niezbędne są przynajmniej dwie osoby, nie mówiąc już o tym, że do jej transportu konieczna jest przyczepka. Z pontonem takiego problemu nie będzie, bo złożony bez problemu zmieści się nawet w bagażniku, a poradzimy sobie z nimi w pojedynkę.

Skoro wiecie już, jak wybrać ponton na ryby, czas wybrać się na zakupy. Uwagę radzimy zwrócić na jeszcze jedną ważną kwestię, a więc jego wymiary oraz wagę. Jeśli zazwyczaj wędkujecie w pojedynkę, polecamy ponton lekki o niewielkich gabarytach, który zdołacie załadować i rozładować osobiście.