Wydaje się, że wybór odpowiedniego kołowrotka jest sprawą oczywistą. Jednak jak to zwykle bywa właśnie w sprawach najbardziej oczywistych, o błąd jest najłatwiej. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje kołowrotków wędkarskich? Przyjrzeliśmy się im bliżej i podzieliliśmy ze względu na metodę połowu.

Feeder

Przy tej metodzie połowu najlepiej nabyć kołowrotek o wielkości 30 lub 40, który będzie miał dość duże przełożenie i hamulec tylni. Jeśli zaliczacie się do wędkarzy aż nadto cierpliwych, przyda się również wolny bieg. Praktyczne mogą być też ułatwiające wyrzucanie kołowrotki ze szpulą long cast.

Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Picker

Przy tej metodzie połowu, która jest delikatniejsza od feedera, sprawdzą się kołowrotki 30 lub 40 wyposażone w hamulec dolny. Taki zestaw do łowienia leszczy czy karasi powinien się nadać.

Odległościówka

Przy łowieniu metodą odległościową sprawdzą się kołowrotki z płytką szpulą matchową. Dzięki niej przy małych średnicach żyłek możliwe są dalekie i precyzyjne rzuty, choć nie zapominajmy też, że łatwiej schodzi z nich żyłka. Hamulce takiego kołowrotka to RD lub FD według własnych preferencji.

Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Nie mniej istotne jest jednak znajdujące się tu przełożenie, które pozwoli na szybkie zwinięcie żyłki. Powinien to być również kołowrotek z większą ilością łożysk i z łożyskiem oporowym. To blokuje bowiem natychmiast wsteczny ruch korbki kołowrotka.

Karpiówka

Rodzaje kołowrotków wędkarskich w tej metodzie podzielić możemy na dwie grupy. Pierwszą stanowią kołowrotki z wolnym biegiem. Ich wielkość jest bardzo różna, bo na rynku znajdziemy kołowrotki wielkości od 30 do 80, choć najpowszechniejsze są 50-60. Większe służą łowieniu karpi na dystansie, bo są w stanie nawinąć nawet pół kilometra żyłki.

Niektórzy wędkarze łowiący metoda karpiową wybierają natomiast kołowrotki z przednim hamulcem w wielkościach 60-80. Według nich większa jest wówczas kontrola nad braniem, ponieważ nie muszą pamiętać o delikatnym przekręceniu korbki w celu wyłączenia wolnego biegu.

Dodatkowo duże kołowrotki mogą być wyposażone w zbijak ułatwiający im zamykanie kabłąka.

Spinning

Przy spinningu kołowrotek powinien być dopasowany do wędki. Wszystko po to, aby przy ciągłym rzucaniu nie męczyć nadgarstka. Ważne jest więc jego odpowiednie wyważenie. Inną kwestią jest zastosowany tutaj hamulec. Przy połowie tą metodą lepiej sprawdzają się kołowrotki z bardziej precyzyjnym hamulcem przednim.

Często w takiej metodzie stosuje się multiplikator nisko profilowy. Jest on mniejszy i delikatniejszy od klasycznego, a więc przeznaczony do łowienia na cienkie żyłki i lekkie przynęty. Dodatkowo ma on odłączony wodzik układający żyłkę, co pozwala na dłuższe rzuty.

Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Pamiętajcie natomiast, że przy wyborze multiplikatora musicie zwrócić uwagę na umiejscowienie korbki. Nie macie tu bowiem możliwości jej przełożenia.

Jak zwykle ciekawi jesteśmy, jak wygląda to w Waszym przypadku. Po które rodzaje kołowrotków wędkarskich sięgacie najczęściej?