BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Wędki

Rodzaje wędzisk do metod spławikowych

wędkarstwo spławikowe

Biorąc pod uwagę metody łowienia ryb, na pewno wędkarstwo spławikowe jest tu jednym z najpopularniejszych. Na równi z nim wymienić możemy bowiem jedynie spinning. Patrząc na ten rodzaj wędkarstwa, wyróżniamy tu kilka jego odmian. Są to metoda angielska zwana odległościową, bat, przepływanka czy metoda bolońska. Jak nie trudno się domyślić podstawą jest tutaj spławik. W udanym połowie pomagają jednak również odpowiednie zanęta, kołowrotek, żyłka czy w końcu wędzisko. Właśnie tym ostatnim chcieliśmy przyjrzeć się bliżej. Wędkarstwo spławikowe wyróżnia tu baty, uklejówki, bolonki, tyczki czy w końcu wędziska typu match. Czym charakteryzują się poszczególne wędki?

Baty

Bat to stosunkowo najprostszy rodzaj wędki stosowany do połowów ryb z brzegu metodą pełnego zestawu Jest to wędzisko, które nie ma przelotek oraz kołowrotka. Na jego szczytówce znajduje się natomiast specjalny łącznik, który łączy wędzisko z żyłką. Jest to dobra wędka dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem.

Uklejówki

Uklejówki to z kolei lekkie wędki teleskopowe, które najlepiej, jeśli są wykonane z włókna węglowego. Wówczas są lżejsze i szybsze. Ich długość to 2 – 5 m, przez co dzielimy je na trzy grupy – krótkie, średnie i długie polecane doświadczonym wędkarzom i stosowane w zawodach.

Ważnym elementem tego wędziska jest oczywiście szczytówka. Jeżeli uklejówka posiada szczytówkę z pełnego włókna, musi ona być gładka, prosta, a same włókna nie mogą się rozszczepiać. Poza tym istotna jest rękojeść, która w celu prostszego operowania wędką powinna być odpowiednio wykończona. Uwagę zwrócić należy również na spasowanie elementów teleskopu. Te muszą nachodzić na siebie ciasno i nie poruszać się w czasie wymachiwania wędką.

wędkarstwo spławikowe

Dokonując dobrego wyboru uklejówki, wędzisko to posłuży nam przez wiele sezonów. Tym samym warto o nie popytać bardziej doświadczonych wędkarzy lub poradzić się specjalistów w sklepie.

Bolonki

Bolonki to podobnie jak baty wędki dość długie, które mają nawet 8 – 10 metrów. Różnica polega na tym, że są one wyposażone w przelotki i używa się ich z kołowrotkiem. Wędkarze, którzy cenią sobie wędkarstwo spławikowe, używają ich do połowów odległościowych. Najczęściej ma to miejsce na dużych rzekach, gdzie przynętę jesteśmy zmuszeni zarzucić daleko od brzegu.

Match

Metoda matchowa zwana również angielską jest zbliżona do bolońskiej. Różnica polega na tym, że szczytówka jest zatopiona w wodzie, a żyłka nie leży na powierzchni. Same wędki typu match są nieco krótsze. Ich długość sprowadza się do 3,6 – 4,5 m.

wędkarstwo spławikowe

Tyczki

Tyczki to natomiast wędki dość długie przeznaczone dla profesjonalistów. Między innymi też dlatego, że są one droższe od pozostałych. Służą do połowu tak zwaną metodą zestawu skróconego. Głównie wykorzystuje się je przy łowieniu w rzekach oraz kanałach.

Skoro tu jesteście, z pewnością wędkarstwo spławikowe nie jest Wam obce? Po jakie w związku z tym wędziska to Wy sięgacie najczęściej?

 

1 Comment

  1. Mariusz

    Hej, widze że obeznany w temacie jesteś, fajne kije na ryby do 5kg, powiesz coś o sprzecie na coś wiekszego jak np jest tutaj https://sklep-karpiowy.pl/37-wedki

Leave a Reply