BLOG WĘDKARSKI TAMAJ.PL

Nie tylko zakupy… Strona dla Ludzi z pasją …

Poradnik wędkarza, Wędkarstwo

Jak uratować osobę tonącą? Poradnik wędkarza

Odpoczywając nad wodą możemy stać się obserwatorem tego, jak ktoś zaczyna tonąć. Często spotykają się z czymś takim wędkarze, którzy przebywają nad rzekami, jeziorami, czy nad morzem. Wybierają się nawet na wspólne rejsy. I wtedy uczestnik takiej wyprawy wypada z łodzi, kutra, w efekcie zaczyna tonąć. Jak należy pomóc takiej osobie, aby przy okazji nie stracić swojego życia? Pomoże nam w tym specjalny Poradnik wędkarza, który ukazuje nam, jak udzielać Pierwszej pomocy osobie tonącej.

1. Nigdy nie wchodź do wody za osobą tonącą.
To bardzo ważna zasada, której powinniśmy się trzymać, bez względu na to, kto zaczyna tonąć, nawet nasza najbliższa osoba. Aby ją uratować o wiele lepiej jest rzucać z pomostu, z brzegu czy z łodzi pewne liny bądź koło ratunkowe, którego osoba tonąca mogłaby się uchwycić.
2. Nigdy nie podawaj ręki osobie tonącej.
O wiele bezpieczniej będzie podawać jej coś, co trzymamy, na przykład plecak, wiosło, butelkę czy cokolwiek innego. Tonący dysponuje ogromną siłą i mógłby sprawić nam ogromny ból, a nawet doprowadzić do wspólnego utonięcia, więc nigdy nie podawajmy mu ręki.

sklep wedkarski, akcesoria wedkarskie, sprzet wedkarski, hurtownia wedkarska
3. Widząc wypadek nad wodą skontaktuj się ze służbami.
Kiedy jesteśmy świadkami wypadku nad wodą, jak najszybciej powinniśmy to zgłosić na numer 112. A dopiero następnie należy udzielić dalszej pomocy, nawet jeśli jesteśmy jedyni, którzy mogą udzielić tonącemu pomocy. Kiedy nawet osoba tonąca zniknie pod wodą, to służby ratownicze będą wiedziały, jak udzielić pomocy i pozwoli to uratować jej życie. Takich przypadków było już wiele.
4. Rzuć tonącemu kij bądź linę.
Jeśli chcesz pomóc, to przejrzyj swoje otoczenie i oceń, co mógłbyś rzucić tonącemu. Może to być nawet butelka po napoju bądź torba plastikowa. W samochodzie bądź w pobliżu może znajdować się lina, która posłuży za holowanie tonącego. Do takiej liny masz możliwość przyczepienia pewnego baniaka bądź wykorzystać samą linę, jeśli nie tonie zbyt szybko. Wędkarze mogą tutaj wykorzystać sprzęt i akcesoria wędkarskie. Już sama wędka może okazać się wystarczająca.

Tak wiele osób już zginęło rzucając się na ratunek osobie tonącej. A wszystko przez to, że chcieli uratować tonącego osobiście, płynąć do niego. Oby nigdy nam nie przyszło to do głowy. Okaże się to bezpieczniejsze zarówno dla nas, jak i osoby tonącej. Jeśli jednak znajdujemy się w takiej sytuacji, że osoba tonąca zaczyna nas wciągać pod wodę, to warto jest również i ją wciągać pod wodę i nurkować, szarpać się. Dzięki temu zdołamy się uwolnić i uciec na bok. Najpierw uratujmy siebie, a później udzielmy takiej osobie wsparcia.

Poradnik wędkarza podkreśla wagę tych zasad u wędkarzy, którzy zaopatrują się w cenny sprzęt wędkarski. Ale podczas uprawiania swojego hobby nie zapominają o tym, jak ważne jest udzielenie pomocy drugiej osobie. Jeśli więc znajdują się w takiej sytuacji, automatycznie idą na ratunek.

4 Comments

  1. Super! Takich rzeczy powinni uczyć w szkole!

  2. świetne rady. dobrze, że teraz uczą takich rzeczy w szkołach – kiedyś tego nie było.

Leave a Reply