Kilka słów o sprzęcie i przynętach w wędkarstwie spinningowym
Wędkarstwo spinningowe okazuje się skuteczne tylko wtedy, gdy jesteśmy zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt wędkarski. Liczą się również umiejętności wędkarza, który powinien czuć wodę, a zarazem odpowiednio prowadzić przynęte, aby okazała się jeszcze bardziej atrakcyjna dla wybranych gatunków ryb. Jeśli jednak wędkarz nie jest zaopatrzony we właściwy sprzęt wędkarski, to jego możliwości łowienia okazują się o wiele niższe.

sklep-wedkarski-sprzet-wedkarski-akcesoria-wedkarskie-hurtownia-wedkarska-sklep-wedkarski-szczecin-wedkarstwo-spinningowe-spinning-wedki-przynety-kolowrotki-zylki-akcesoria

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę wędziska. Polecane są wędki dwuczęściowe, natomiast niektórzy decydują się na zastosowanie wędek jednoczęściowych. Musimy jednak przyznać, że wędki jednoczęściowe trudniej transportować. Natomiast o wiele lepiej przekazują one brania. Innym bardzo wygodnym w transporcie rozwiązaniem są wędki teleskopowe (tzw. telespinn). Podstawowym elementem w doborze wędziska jest ustalenie wagi przynęt jakie zamierzamy stosować, następnie ustawienie odpowiedniego ciężaru wyrzutowego. Jego przekroczenie mogłoby uszkodzić naszą wędkę. Następnymi parametrami jakie należy wziąć pod uwagę to długość (długie wędki ułatwiają dalekie rzuty – stosujemy z brzegu; krótkie są wygodniejsze w operowaniu – stosujemy z jednostek pływających) oraz akcja kija.

Po drugie wybieramy odpowiednie kołowrotki spinningowe. Podczas metody spinningowej kołowrotki są poddawane ciągłej eksploatacji, więc należy zainwestować w te, które posiadają wysokiej jakości mechanizm, płynny hamulec i łożysko oporowe OWC. Dzięki temu spinningista odczuwa o wiele więcej radości z łowienia. Celność i płynność ruchów jest jeszcze zależna od masy kołowrotka, jak i nawiniętej żyłki bądź plecionki.

Po trzecie liczą się przynęty spinningowe, których jest nawet kilkadziesiąt tysięcy na całym rynku (i ciągle pojawiają się nowe). Pozwala to znaleźć przynętę dopasowaną do każdego rodzaju ryby i wody. Wyróżniamy takie kategorie przynęt, jak: błystki obrotowe i wahadłowe, przynęty gumowe, woblery, cykady itp. W każdej z tych kategorii pojawiają się modele różniące się kolorem, kształtem, zapachem, jak i pozostałymi parametrami.

Po czwarte wybieramy najlepszą żyłkę bądź plecionkę.

Po piąte dobieramy akcesoria spininngowe, takie jak: krętliki, stalki i agrafki. Elementem uzupełniającym okazują się pudełka na przynęty i akcesoria, które najlepiej jest zakupić w sklepie wędkarskim. Są one wtedy odpowiednio dopasowane i nie rozpuszczają przynęt gumowych.

sklep wędkarski, sprzęt wędkarski, akcesoria wędkarskie, hurtownia wędkarska, sklep wędkarski szczecin, wędkarstwo spinningowe, spinning, wędki, przynęty, kołowrotki, żyłki, akcesoria