Skuteczna i popularna metoda połowu ryb drapieżnych – zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju, jest tak zwany „Spinning„. Wędkarze coraz częściej decydują się na zastosowanie takiej metody łowienia, także dla ryb spożywających pokarm roślinny. Wędkarstwo spinningowe wymaga jednak od nich odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, a zarazem zastosowania właściwego sprzętu wędkarskiego. Najczęściej spotykane przynęty podczas spinningu to blachy wahadłowe, blachy obrotowe i woblery.

wędkarstwo spinningowe, sklep-wedkarski-sprzet-wedkarski-akcesoria-wedkarskie-hurtownia-wedkarska-sklep-wedkarski-szczecin

Dawniej Spinning to metoda łowienia stosowana tylko w wypadku takich drapieżnych ryb, jak: okonie, szczupaki, sandacze i tym podobne. Natomiast zaawansowany sprzęt wędkarski pozwala na wykorzystanie większej ilości przynęt, co pozwala je dostosować do indywidualnych umiejętności wędkarzy. Dzięki temu Spinning jest również stosowany do połowu takich ryb roślinożernych, jak: płocie, wzdręgi, jazie, brzany i wiele innych.

Wędkarstwo spinningowe opiera się na zastosowaniu wędki z kołowrotkiem. Na nim nawija się żyłkę bądź plecionkę. Przynęty są sztuczne, mają za zadanie prowokować ryby za pomocą właściwego koloru, zapachu, kształtu, pracy w wodzie i fali hydroakustycznej.

Wysoka skuteczność metody spinningowej jest przede wszystkim zależna od wędkarza, czyli tak zwanego spinningisty. Sprawdzają się tutaj rzuty spinningowe, uzyskane dzięki ciężarowi przynęty, jak i dodatkowych obciążeń wokół niej. Istotną rolę odgrywa jeszcze dobrane wędzisko spinningowe, grubość żyłki bądź plecionki oraz parametry dopasowane do warunków łowienia.

Podsumowanie: Wędkarstwo spinningowe to rzuty przynętą sztuczną, a następnie odpowiednie jej prowadzenie, w celu sprowokowania ryb do brania. Przez wielu jest uznawana za najbardziej wymagającą myślenia metodą wędkarską. Nie należy mylić z metodą muchową, w której również wykorzystuje się przynęty sztuczne.